imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Koniec protestów w Hollywood? Scenarzyści zatwierdzili nowy kontrakt

benuded9iw34k46kjpyi11q1mw2qkhsu.jpg


Scenarzyści stowarzyszeni w Gildii zatwierdzili nowy, trzyletni kontrakt z głównymi studiami. Zgodnie z nowym porozumieniem ma dojść do podwyżek płac. Uregulowano także kwestię związaną z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji.

We wtorek scenarzyści zatwierdzili umowę, która ma obowiązywać przez trzy lata. W nowym kontrakcie ustalono m.in. podwyżki aktualnego wynagrodzenia oraz częściowo uregulowano ochronę związaną z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. To prawdopodobnie całkowicie zakończy dyskusję między scenarzystami a studiami, jednak zatwierdzony kontrakt nie oznacza końca problemów branży filmowej.

 

ZOBACZ: Strajk scenarzystów w Hollywood zakończony. Zawarto “wyjątkową umowę”

Scenarzyści i aktorzy wyszli na ulicę

W maju rozpoczął się wielomiesięczny strajk w Hollywood. Scenarzyści domagali się od producentów filmowych i telewizyjnych m.in. zwiększenia wynagrodzenia i skrócenia przerw między kolejnymi epizodami, a także uregulowania kwestii zatrudnienia oraz zagadnień związanych z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w branży filmowej. 

 

To największy strajk w branży od 63 lat. W protestujących związkach zrzeszonych jest ponad 160 tysięcy twórców. – Bogaci są tylko aktorzy na samym szczycie. To może ułamek procenta. Pozostali muszą brać dodatkowe zajęcia, by się utrzymać – mówił w lipcu aktor Dawson Bloom.

Hollywood straciło miliardy dolarów przez strajki

Protesty spowodowały, że zamknięto wiele planów filmowych i telewizyjnych, a niektóre ze światowych premier były opóźnione. Strajk trwał do 27 września, jednak wiele produkcji filmowych wciąż pozostaje w zawieszeniu, ponieważ od lipca strajkują także aktorzy. 

 

“Aktorzy mają oczekiwania, które nie są realistyczne. W destrukcyjny sposób dokładają jedynie do wyzwań, przed którym już stoi ta branża” – tłumaczył Bob Iger, szef studia Disney. Do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia na linii aktorzy – studia filmowe.

 

Protesty w Hollywood kosztowały kalifornijską gospodarkę prawie 6 mld dolarów. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment