imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Nowa dyscyplina olimpijska? To odmiana futbolu

446k65vcnc7u61drzun7s5zory4nxd1z.jpg


Dwie osoby zaznajomione z propozycją komitetu organizacyjnego igrzysk w Los Angeles powiedziały w poniedziałek agencji Associated Press, że komitet przekazał swoją propozycję Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. Zostanie ona poddana pod głosowanie na posiedzeniu MKOl, które rozpoczyna się w piątek w Bombaju w Indiach.

 

Zobacz także:  Krykiet wróci na igrzyska olimpijskie po ponad stu latach? Miliard kibiców na to czeka

 

Inne zgłoszone sporty, które znalazły się na tej liście to baseball i softball – które były w programie igrzysk w Tokio 2021, ale nie będą rozgrywane w Paryżu w przyszłym roku – lacrosse, squash i krykiet.

 

Nie jest jasne, czy inne dyscypliny sportowe będą musiały zmniejszyć liczbę konkurencji, aby pomóc MKOl w utrzymaniu limitu ustalonego na 10 500 sportowców na letnich igrzyskach olimpijskich. Dodanie pięciu sportów, głównie zespołowych, zwiększy liczbę uczestników.

 

Futbol flagowy to mniej brutalna odmiana najpopularniejszego sportu w Stanach Zjednoczonych, futbolu amerykańskiego, który liga NFL promuje od dziesięcioleci w Europie, Meksyku i Japonii. W tym roku liga NFL umieściła w swoim harmonogramie trzy mecze w Londynie i dwa w Niemczech.

 

Futbol flagowy, w którym „odbiór” piłki polega na ściągnięciu flagi lub szarfy z paska noszonego przez każdego zawodnika, byłby meczem “5 na 5” rozgrywanym na boisku o długości 50 jardów. Podczas ubiegłorocznych Igrzysk Światowych męska reprezentacja USA zdobyła złoty medal, ale wśród kobiet Amerykanki w finale przegrały z Meksykankami.

 

Ze zgłoszonej piątki sportów najbardziej popularnym na świecie, szczególnie w Indiach, Australii i Wielkiej Brytanii jest krykiet. Do harmonogramu IO w Los Angeles zaproponowano wersję o nazwie Twenty20 – krótszą i najnowszą odmianę oryginalnej gry. W krykieta grano już raz na igrzyskach olimpijskich – w Paryżu w 1900 roku.

 

W przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu z nowych dyscyplin do programu dołączono: breakdance, wspinaczkę sportową, surfing i skateboard.

RM, PAP

Przejdź na Polsatsport.pl


Source link

Leave a Comment