Na początku stycznia w ostatniej chwili udało się zapobiec zburzeniu Pavillon des Sources (pol. Pawilon Źródeł) – powstałego w 1914 roku budynku, który stanowił część laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Wówczas minister kultury Rima Abdul Malak wydała decyzję o wstrzymaniu rozbiórki, mimo że została ona zatwierdzona przez urząd miejski w marcu 2023 roku.
Spór o dawną pracownię Marii Skłodowskiej-Curie
Budynek jest własnością Instytutu Curie – założonego przez noblistkę centrum badawczego, które zajmuje się badaniem i leczeniem chorób onkologicznych -, którego siedziba mieści się tuż obok. Jego przedstawiciele twierdzą, że pawilon jest obecnie używany do przechowywania śmieci i jest zanieczyszczony. Na jego miejscu miałoby stanąć nowe centrum badawcze, które pomogłoby rozszerzyć działania Instytutu.
Aktywiści i część lokalnych polityków sprzeciwia się tym działaniom. Ich zdaniem budynek jest miejscem historycznym i powinien być chroniony. W tym celu zwrócili się do francuskich władz, w tym prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W sprawę miała być także zaangażowana polska ambasada w Paryżu.
ZOBACZ: Pracownia Marii Skłodowskiej-Curie uratowana przed wyburzeniem. “To dziedzictwo”
Laboratorium Marie Skłodowskiej-Curie przeniesione? Pomysł nowej minister
W ostatnich tygodniach we francuskim rządzie doszło do przetasowań, które dotknęły także resortu kultury. Stanowisko straciła dotychczasowa minister Rima Abdul Malak, a jej miejsce zajęła Rachida Dati. Kilka dni po objęciu posady polityk ogłosiła, że budynek zostanie zburzony i odbudowany 20 metrów dalej.
Zwolennicy ocalenia pawilonu w obecnej formie określili tę decyzję mianem “całkowicie absurdalnej“. – Wartością budynku nie są cegły, ale jego historia i pamięć. To nie jest konstrukcja z klocków Lego, którą można rozebrać i złożyć z powrotem – tłumaczy lider kampanii społecznej Baptiste Gianeselli, cytowany przez “The Guardian”.
Aktywista oskarża także nową minister o instrumentalne wykorzystywanie sytuacji do rozgrywek politycznych. Przed objęciem funkcji całkowicie sprzeciwiała się rozbiórce. Zdaniem aktywistów był to jedynie strategiczny manewr wycelowany w obecną zarządczynie miasta Anne Hidalgo, ponieważ Dati planuje wystartować w następnych wyborach na mera Paryża.
ZOBACZ: Francja. Awantura na placu budowy. Zakonnica kontra aktywista
Spór o laboratorium Marie Skłodowskiej-Curie. Ostatnia szansa dla aktywistów
Propozycja minister kultury spotkała się za to z pozytywnym odbiorem przedstawicieli Instytutu Curie, mimo że zwiększy to koszt planowanego przedsięwzięcia o miliony euro i spowoduje opóźnienia.
Ostatnią szansę na uratowanie pawilonu w obecnym kształcie aktywiści będą mieli w poniedziałek, kiedy spotkają się przedstawicielami rządu. Jednym z członków delegacji będzie Baptiste Gianeselli. – Maria Curie jest światową ikoną. Zasługuje na coś lepszego – deklaruje.
Kim była Maria Skłodowska-Curie?
Maria Curie-Skłodowska urodziła się w 1867 roku w Warszawie, większość życia spędziła jednak we Francji. Do historii przeszła jako jedna z najwybitniejszych uczonych w historii. Za swoje odkrycia naukowe dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla: w 1903 roku z fizyki i w 1911 roku z chemii.
ZOBACZ: Polska kupi dom Marii Skłodowskiej-Curie? “To miejsce to część naszej historii”
Jej odkrycia, m.in. pierwiastków radu i polonu, dały początek radiochemii, z której rozwinęła się radiologią. Polka była również pionierką leczenia nowotworów za pomocą promieniowania.
Czytaj więcej