imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Dulkiewicz: „Nie ma miejsca dla pomnika ks. Jankowskiego”

asre

Strona główna &gt Polska &gt Dulkiewicz: „Nie ma miejsca dla pomnika ks. Jankowskiego” Dulkiewicz: „Nie ma miejsca dla pomnika ks. Jankowskiego” Jacek Polska 0

P.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła stanowisko odnośnie przewróconego w nocy pomnika oskarżonego o molestowanie księdza Henryka Jankowskiego. Nawiązała m.in. do słów śp. prezydenta Pawła Adamowicza. [„Śp”… – admin ]

„Nie ma miejsca dla pomnika ks. Henryka Jankowskiego w przestrzeni publicznej Gdańska. Powinien być on usunięty zgodnie z prawem” — powiedziała.

W swojej wypowiedzi Dulkiewicz przytoczyła również słowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który jeszcze w grudniu 2018 roku przyznał, że „pomnik prałata Henryka Jankowskiego powinien zniknąć z przestrzeni publicznej”.

Według p.o. prezydenta Gdańska nie usprawiedliwia to jednak popełnionego aktu wandalizmu.

Nie może być zatem zgody na akty wandalizmu, które noszą znamiona przemocy symbolicznej. Przewrócenie monumentu jest aktem samosądu, naruszającym polski porządek prawny — stwierdziła Dulkiewicz.

Przypomniała również, że wcześniej Adamowicz apelował o jak najszybsze zdemontowanie pomnika i prosił o to, żeby usunięcie pomnika odbyło się „z kulturą i uszanowaniem procedur”.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska ma stanąć wniosek o odebranie ks. Henrykowi Jankowskiemu honorowego obywatelstwa miasta Gdańska oraz o zmianę nazwy dla skweru, na którym stał pomnik księdza.

W swoim oświadczeniu Dulkiewicz podkreśliła, że sprawcy, którzy przewrócili pomnik, nie ukrywali swoich twarzy.

Nie zniszczyli pomnika, dbając, aby się nie roztrzaskał, a w akcie manifestu na przewróconej figurze położyli dziecięcą bieliznę i komżę. Tym samym dali wyraz sprzeciwu wobec milczenia Kościoła Katolickiego po fali publikacji medialnych.

Dulkiewicz stwierdziła również, że „ks. Henryk Jankowski, który zapisał w swoim życiu jasną solidarnościową kartę, jest oskarżany o molestowanie dzieci i należy tę sprawę dogłębnie wyjaśnić”.

[No właśnie kurwa, może by tak najpierw WYJAŚNIĆ, a zwłaszcza przypomnieć, kto jako pierwszy oskarżył bez żadnych dowodów prałata Jankowskiego o pedofilię? Ponieważ gównopolactwo sięga pamięcią nie dalej, niż 12 godzin wstecz, więc przypomnę sam: to był Aaron Szechter ksywa „Michnik”. – admin]

Rzecznik p.o. prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek oświadczyła, że straż miejska czy policja nie mogły zapobiec aktowi wandalizmu, ponieważ w okolicy nie ma monitoringu. Dodała również, że w czwartek obalony pomnik trafi do magazynu, skąd jego właściciele będą mogli go odebrać.

Sytuacja z pomnikiem jest niejasna: pomimo zapowiedzi władz Gdańska obiekt, jak donosi Onet, ma powrócić na swoje miejsce.

„Miasto wycofuje się z wcześniejszych deklaracji i pomnik ks. Jankowskiego — za sprawą determinacji społecznego komitetu — dzisiaj ma wrócić na miejsce” — przekazuje reporter portalu Piotr Olejarczyk.

Jak na razie nie podano jednak żadnych szczegółów zmiany decyzji.

https://pl.sputniknews.com

Za: https://marucha.wordpress.com/2019/02/21/dulkiewicz-nie-ma-miejsca-dla-pomnika-ks-jankowskiego/#more-74608

Data publikacji: 21.02.2019

Jacek


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment