imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Zmiana czasu 2021. Kiedy przechodzimy na czas zimowy?

0002KPVWB2FV6AUH-C411.jpg


Jesień i coraz krótszy dzień przypominają nam o nieuchronnej zmianie czasu z letniego na zimowy. Kiedy to się stanie?

Zmiana czasu na zimowy jak co roku wypadnie w ostatni weekend października. Dokładnie w nocy z 30 na 31 października. Będzie trzeba wówczas przestawić zegarki – z godziny 3.00 na 2.00.

Sama zmiana czasu na zimowy cieszy się większą popularnością, niż sytuacja odwrotna, czyli zmiana czasu z zimowego na letni. To dlatego, że w ostatni weekend października możemy pospać o godzinę dłużej. W marcu natomiast śpimy krócej.

W dłuższym okresie zmiana czasu ma jednak skutek, który nie jest powszechnie lubiany. Chodzi oczywiście o fakt, że wcześniej robi się ciemno za oknem.

Czytaj też: Gdzie mogę się zaszczepić na COVID-19? Punkty szczepień w Polsce. Mapa

W teorii zmiana czasu ma dopasować okres dziennej aktywności człowieka do jak najlepszego korzystania ze światła słonecznego oraz dla oszczędności energii elektrycznej. Dziś jednak cieszy się niewielką popularnością.

W dodatku eksperci zwracają uwagę, że przestawianie zegarków ma konkretne minusy. Osoby cierpiące na zaburzenia snu lub mające problem z zachowaniem rytmu dobowego źle znoszą te przesunięcia. Choć nie jest to przyczyna ich kłopotów, pogłębia je.

Zmiana czasu na zimowy nastąpi w całej Unii Europejskiej. Dotyczące tego regulacje są takie same dla całej Wspólnoty.

W ostatnią niedzielę października przechodzimy na czas zimowy, a w ostatnią niedzielę marca wracamy do czasu letniego.

W ostatnich kilku latach w UE podejmowane są kroki, by zrezygnować ze zmiany czasu. Nadal brakuje jednak konsensusu w tej sprawie.
Source link

Leave a Comment