imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Zatrucie, zapalenie czy grzybica. Dlaczego kąpiel w fontannie może być niebezpieczna?

rreohyyq4j6wv8gdf14w811qr4hcnaq7.png


W ostatnich dniach temperatury w Polsce sięgają 30 stopni. Dla wielu osób to powód, by móc schłodzić się w fontannie. Sanepid ostrzega jednak, że taka kąpiel może być niebezpieczna.

Mieszkańcy wielu miast udają się wraz z dziećmi na fontanny, by móc chociaż na chwilę się schłodzić. Bagatelizują jednak fakt, że to siedlisko bakterii.  

 

ZOBACZ: Afrykańskie upały na Bałkanach. Mieszkańcy kąpią się w fontannach

 

– Wiele z tych fontann krąży w obiegu zamkniętym ze względów ekologicznych. Co oznacza, że woda tak naprawdę nie jest zmieniana – powiedział Tomasz Jankowski z Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. 

 

 

“Woda w zbiornikach fontann nie jest uzdatniania i dezynfekowana jak w pływalniach, a jej jakość nie jest systematycznie kontrolowana, gdyż intencjonalnie nie jest ona przeznaczona do spożycia ani do kąpieli” – ostrzega w komunikacie Powiatowa Stacja Sanitarno-
Epidemiologiczna w Mońkach.

Dzieci szczególnie narażone

Brodzenie w fontannach może mieć nieprzyjemne skutki, takie jak: zatrucie pokarmowe, zapalenie spojówek, zapalenie dróg moczowych, oddechowych, grzybica, a także reakcje alergiczne.

 

WIDEO: Fontanna to nie wanna

 

Najbardziej narażone są dzieci. Jeżeli do 48 godzin po takiej zabawie w fontannie pojawią się jakieś objawy, należy łączyć je z tą kąpielą i jak najszybciej udać się do lekarza.  

Kąpanie w fontannie niebezpieczne dla zdrowia i portfela

Inną kwestią jest to, że część z fontann to zabytki. Za kąpanie się w nich grożą kary. Także niedopuszczalne jest zakłócanie w nich porządku publicznego – głośne zachowywanie się, czy używanie wulgaryzmów. 

– Do 500 zł mandatu można nałożyć na takiego sprawcę – podała w rozmowie z Polsat News strażniczka miejska w Lublinie Sylwia Kuc. 

Należy pamiętać, że w czasie upałów do dyspozycji w miastach rozstawione są kurtyny wodne, kraniki z wodą, a także wciąż pozostają otwarte wszelkie baseny i pływalnie.  

kar/kg/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment