imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Zamknięte kąpieliska nad morzem. Powodem sinice w Bałtyku

v2kszfowr8fhv4b9anqjeogf9bdo3e4x.png


Woda w części kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się nie wchodzenie do wody. Kąpiel może skutkować wymiotami, bólami głowy, a także biegunką.

Jedenaście kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest zamknięte z powodu utrzymujących się tam sinic. Woda w nich nie jest zdatna do kąpieli – poinformował w sanepid.

 

ZOBACZ: Mielno. Śmieci i brud na plażach. Ludzie narzekają, cieszą się… dziki

 

Nie powinno się kąpać w miejscach: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach, w Gdyni – Śródmieściu i Redłowie oraz w Sopocie – Kamiennym Potoku-Kolibie, wejściach – 13-17, wejściach -32A-33, Parku Północnym, Sopot-K22, Łazienkach Południowych I oraz II.

 

Z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że pozostałe kąpieliska nad Bałtykiem strzeżone są pozbawione groźnych dla zdrowia sinic i można z nich bezpiecznie korzystać.

Sinice są groźne dla zdrowia

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się nie wchodzenie do wody. Jak podkreślono, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie.

 

ZOBACZ: Pomorskie. Plaża w Stegnie. Zabrakło korytarza życia między parawanami, mężczyzna zmarł

 

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

 

Sinica wydziela toksyny, które są zagrożeniem dla organizmu. Po kontakcie z bakterią na skórze mogą wystąpić reakcje alergiczne i podrażnienia. Kąpiel w wodzie może powodować wymioty, bóle głowy, a także biegunkę.

mbl/ sgo/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment