imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia. Quiz o Wojsku Polskim. Pytania

000FXG2PI7EG5A19-C429.jpg


Co roku 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Ustanowiono je w 1992 roku i jest to dzień wolny od pracy. Data nie jest przypadkowa – 15 sierpnia 1920 roku pierwsze oddziały 21. Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie rzeki Wieprz podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Doskonała strategia polskiej armii, dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, sprawiła, że pokonaliśmy najeźdźców z Rosji Radzieckiej. Zdaniem historyków ten triumf uratował nie tylko II Rzeczpospolitą, ale i inne państwa europejskie. Ważną postacią przy opracowywaniu manewru znad Wieprza był też gen. Tadeusz Rozwadowski.

Przed II wojną światową 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza. W czasach PRL, gdy Polska była uzależniona od Moskwy, nie pozwolono nam świętować w dniu-symbolu triumfu nad bolszewicką nawałą.

Ponad 100 lat później, gdy Rosja napadła na Ukrainę, coraz większą uwagę zwracamy na wojsko: stan jego wyposażenia, liczebność czy umiejętności. Wojna spowodowała, że wielu z nas zainteresowało się tematyką militarną. Ile więc wiesz o Wojsku Polskim, jego historii, bojowym sprzęcie i żołnierskiej tradycji? Sprawdź się w quizie Interii!
Source link

Leave a Comment