imalopolska

najnowsze wiadomości

Technologie

Zabójca 13-letniej Nadii był antyfaszystą. Najnowsze ustalenia śledczych

police-5226674_960_720.jpg


18 – letni zabójca Nadii z Inowrocławia był antyfaszystą, który fascynował się komunistyczną symboliką. Takie są nowe ustalenia śledczych w sprawie brutalnego zabójstwa nastolatki. Sprawca nie krył się ze swoimi zainteresowaniami w mediach społecznościowych ujawniając związki z organizacjami antyfaszystowskimi i anarchistycznymi. Choć śledczy badają także ten wątek, twierdzą, że jest jeszcze za wcześnie aby przesądzać, czy motywy zabójstwa miały z nimi jakikolwiek związek.

Decyzja sądu

Inowrocławski Sąd Rejonowy na wniosek prokuratora zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla 18 – letniego Mikołaja J., któremu zarzuca się dokonanie zabójstwa 13 – letniej Nadii ze szczególnym okrucieństwem, o czym mowa w art. 148 par. pkt 1 Kodeksu Karnego. Jak wykazały wyniki sekcji zwłok, dziewczyna zmarła wskutek wykrwawienia po zadaniu jej licznych ran kłutych. Zatrzymany przyznał się już do winy i złożył wyjaśnienia, jednak szczegóły postępowania na obecnym etapie, jak podkreśla prokurator, nie będą ujawniane.

Motywy i pobudki a zainteresowania sprawcy

Sprawca na stronie w serwisie facebook zamieszczał liczne informacje świadczące o zainteresowaniach i związkach z organizacjami antyfaszystowskimi oraz anarchistycznymi. Publikował też grafiki z przekreślonymi swastykami, symbolami anarchistycznymi oraz komunistycznymi. Sympatyzował z profilami o tej tematyce, a także z grupami sztuk walki Krav Maga.

Jak poinformował prokurator rejonowy z Inowrocławia Robert Szelągowski, w tej sprawie monitorowane są wątki związane z aktywnością podejrzanego w mediach społecznościowych. Są one obecnie przedmiotem szczegółowych ustaleń śledczych.

Rzecznik prokuratury zaznaczyła, że na chwilę obecną jest jeszcze za wcześnie aby stwierdzić jakie motywy kierowały sprawcą i czy miały związek z jego zainteresowaniami. Dodała, że w tym śledztwie, jak w każdym innym bierze się pod uwagę wszystkie możliwe tropy i sygnały docierające do organów ścigania, a mogące dotyczyć „pobudek i motywów działania sprawcy”. Jak podkreśliła, na obecnym etapie weryfikowane są wszystkie docierające do organów ścigania informacje.

W sprawie przesłuchani byli już liczni świadkowie. Prokurator rejonowy z Inowrocławia Robert Szelągowski odmawia na obecnym etapie podania informacji na temat znalezienia zwłok dziewczyny oraz zatrzymania 18 – letniego sprawcy.


Source link

Leave a Comment