imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

2 listopada po Wszystkich Świętych: Czy to dzień wolny od pracy?

000G7UKEJ7DBF8UM-C429.jpg


Święto Zmarłych i Wszystkich Świętych to nazwy, które często są błędnie używane zamiennie. Jednak są to dwa całkiem różne święta. 1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych, a 2 listopada – Święto Zmarłych. Sprawdź, czy w oba te dni można liczyć na wolne od pracy.

2 listopada obchodzimy święto, które jest ustawione ku czci tych, których już z nami nie ma. Jest to czas na wspominanie zmarłych. Oficjalną nazwą tych obchodów są Zaduszki.

Zaduszki zostały wprowadzone do kalendarza liturgicznego i rozpowszechnione w Kościele rzymskim w 1311 roku. Natomiast w Polsce pierwsze wzmianki o tym święcie pojawiły się na początku XIV wieku.

Święto Zmarłych, które przypada na 2 listopada jest również dla Katolików okazją, aby pomóc duszom cierpiącym w czyśćcu i prosić o zbawienie ich poprzez modlitwę.

Często ten dzień mylony jest z obchodami Wszystkich Świętych, jednak 2 listopada nie modlimy się tylko za świętych i tych, którzy są w niebie, ale również za tych, którzy tam jeszcze nie trafili. Oba te dni są czasem, gdy Polacy licznie odwiedzają groby swoich bliskich, zapalają znicze i przynoszą kwiaty, wspominając tych, którzy odeszli.

Oprócz tego katolicy biorą również w tym okresie udział w nabożeństwach i tzw. wypominkach, które są formą modlitwy błagalnej za zmarłych, polegającą na wyczytywaniu ich imion i odmawianiu modlitw w intencji ich zbawienia.

W tym roku 2 listopada wypada w środę. Z racji tego, że Wszystkich Świętych, które obchodzi się dzień wcześniej, jest dniem wolnym, to wiele osób zastanawia się, czy 2 listopada również jest wolny od pracy.

Dzień Zaduszny nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, w związku z tym wszystkie urzędy, sklepy, czy banki będą działać normalnie tak jak w każdym innym dniu handlowym.

Z racji tego, że 2 listopada wypada w środę, a wtorek jest dniem wolnym od pracy, wiele osób planuje tego dnia urlop.

Biorąc dzień wolny 31 października i 2 listopada możemy mieć bardzo długi weekend i zyskać dzięki temu aż 5 dni wolnych od pracy.

Takie rozwiązanie będzie szczególnie korzystne dla osób, które dojeżdżają na cmentarze daleko od miejsca zamieszkania, ponieważ będą mogły spokojnie podróżować i bez pośpiechu wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Czytaj również:

Wszystkich Świętych już niedługo. Czy będzie wolne od pracy i czy trzeba iść do kościoła?

Zaskakujący widok na cmentarzach. Z Niemiec przyszła do nas nowa moda

Szykuj się na duży wydatek na Wszystkich Świętych. Ceny zniczy mocno w górę

Zobacz także:


Source link

Leave a Comment