imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wyłoniono uczestników

64v5wh7v8nyy32p2r1sodrikpjwnbvzr.jpg


W przesłuchaniach, które odbywały się w dniach 12-23 lipca w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie brało udział prawie 160 pianistów. Wśród pianistów zakwalifikowanych do konkursu głównego przez Jury Eliminacji znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

16 Polaków w konkursie

Polacy zakwalifikowani w drodze eliminacji to Aleksandra H. Dąbek, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński oraz Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę.

 

ZOBACZ: Otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio

 

Regulamin Konkursu Chopinowskiego dopuszcza zakwalifikowanie laureatów niektórych (ściśle w nim określonych) konkursów pianistycznych do udziału w przesłuchaniach konkursowych z pominięciem etapów kwalifikacyjnego oraz eliminacji. Będzie to pięciu Polaków – Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Piotr Pawlak; dwóch pianistów ze Stanów Zjednoczonych: Evren Ozel oraz Avery Gagliano, Japończyk Tomoharu Ushida i Yutong Sun z Chin.

 

W eliminacjach brało udział prawie 160 osób. Eliminacje nie zawsze były elementem turnieju – w tym roku odbywają się dopiero po raz czwarty w historii konkursu. Pełną listę uczestników zakwalifikowanych do konkursu można znaleźć tutaj.

 

W skład jury eliminacji weszli Ludmil Angelov, Philippe Giusiano, Alberto Nose, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Marta Sosińska-Janczewska, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas i Dina Yoffe.

25-stopniowa skala ocen 

Według regulaminu po zakończeniu każdej sesji przesłuchań jurorzy oddawali sekretarzowi jury wypełnione karty ocen. Obok nazwiska każdego z wysłuchanych kandydatów wpisywali “tak” lub “nie” – wyrażające opinię jurora dotyczącą zakwalifikowania kandydata do konkursu, oraz ocenę punktową w skali 1–25. Ocena słowna “tak” wymagała oceny punktowej nie niższej niż 18, ocena “nie” nie wyższej niż 18. Jurorzy nie oceniali swoich studentów, według regulaminu student to osoba, która jest aktualnie studentem jurora lub była jego regularnym studentem w szkole lub prywatnie w czasie dłuższym niż rok w okresie od zakończenia XVII edycji konkursu, lub miała prywatne lekcje z jurorem po 1 grudnia 2018 r., lub pozostaje w bliskich relacjach prywatnych z jurorem. Jak podano, pojęcie “student” nie obejmuje sporadycznych kontaktów uczestnika z jurorem w ramach kursów mistrzowskich, także online.

 

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 2-23 października 2021 roku. Pierwotnie miał odbyć się w ubiegłym roku, ale został przełożony ze względu na pandemię. 

jo/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment