imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna na Ukrainie. Pentagon: Ponad połowa haubic obiecanych przez USA przekazana Ukrainie

000F7JCQ7RCCRTSI-C429.jpg


USA dostarczyły już ponad połowę z obiecanych Ukrainie 90 haubic.

“Broń dotarła do kraju” – powiedział cytowany przez kanał Nexta rzecznik Pentagonu John Kirby i dodał, że w tym tygodniu zakończyła się wstępna faza szkolenia dla 50 ukraińskich żołnierzy.

Amerykański Departament Obrony opublikował zdjęcia z załadunku holowanych haubic M777 kalibru 155 mm US Marines jadących do Ukrainy do samolotu C-17 Globemaster III w rezerwowej bazie lotniczej March Air w Riverside amerykańskich sił powietrznych US Air Force w Kalifornii.

Ukraina rozpoczęła nowy etap, jakim jest przechodzenie jej sił zbrojnych na uzbrojenie i standardy NATO – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Dostawy broni dla Ukrainy określił jako “historyczny przełom”.

– Na początek pojechały do nas haubice, ale to tylko początek, trafi do nas znacznie więcej. To jest moment historyczny, to jest przełom – powiedział minister na spotkaniu z zachodnimi ministrami spraw zagranicznych.

Rosja ma już osłabione wojsko i jest osłabionym państwem po wojnie z sąsiednią Ukrainą –  powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany przez Reutersa, przed spotkaniem sojuszników i partnerów NATO.

– Są słabszym wojskiem. W tej chwili są słabszym stanem i ponownie się izolują – powiedział Kirby w wywiadzie dla CNN. – Chcemy, aby w przyszłości Rosja nie mogła ponownie zagrozić swoim sąsiadom – dodał.

Rzecznik Pentagonu stwierdził, że “gospodarka Rosji jest w strzępach“. – Jej wojsko zostało wyczerpane na wiele sposobów, nie całkowicie, ale z pewnością ponieśli straty w tej inwazji na Ukrainę – stwierdził przedstawiciel Pentagonu.

“Kirby nie podał dalszych szczegółów swojej oceny stanu wojska Rosji” – informuje agencja Reutera.

Szefowa brytyjskiego MSZ: Jeśli Putin wygra, nigdy nie poczujemy się bezpiecznie

Także australijski rząd przekaże Ukrainie sześć haubic M777 wraz z amunicją o łącznej wartości 26,7 milionów dolarów australijskich (19 milionów dolarów USA). Poinformowali o tym w środę w oświadczeniu australijski premier Scott Morrison i minister obrony Peter Dutton.

Łączna pomoc zbrojeniowa Australii dla Ukrainy, wliczając haubice M777, wyniosła dotychczas 225 mln dolarów australijskich (ponad 160 mln dolarów amerykańskich).

Wcześniej haubice przekazała Ukrainie Kanada.


Source link

Leave a Comment