imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wielka Brytania. Unikatowa whisky trafi na aukcję. Jej cena pobiła rekord

e14df8gxs8b7k55xe6em7idvam368tg3.png


Jedna z 40 butelek “najbardziej pożądanej szkockiej whisky” trafi na aukcję. Dom aukcyjny Sotheby’s spodziewa się, że dostanie za nią dużo powyżej miliona funtów.

Dom aukcyjny Sotheby’s wystawi na licytację butelkę 96-letniej whisky Macallan Adami 1926. Aukcja odbędzie się 18 listopada, ale chętni będą mogli składać pierwsze oferty od początku przyszłego miesiąca. Cena wywoławcza wyniesie 750 tys. funtów (3,83 mln złotych). Sotheby’s oczekuje, że ostatecznie cena za butelkę dojdzie do 1,2 mln funtów (6,13 mln złotych).

 

W 2019 roku inna wersja whisky Macallan z 1926 r. została sprzedana przez ten sam dom aukcyjny z 1,5 mln funtów (ok. 7,66 mln zł). Była to najwyższa kwota, za jaką sprzedano butelkę alkoholu. Wcześniej ten sam alkohol w różnych wersjach butelek trzykrotnie bił aukcyjne rekordy w latach 2018-2019.

Wielka Brytania. Aukcja 96-letniej whisky

– Macallan 1926 to whisky, którą każdy licytator chce sprzedać, a każdy kolekcjoner chce mieć – powiedział Associated Press John Fowle, odpowiedzialny w Sotheby’s za aukcje alkoholi.

 

ZOBACZ: Fortepian Freddiego Mercury’ego sprzedany za miliony. Tworzył na nim najsłynniejsze utwory

 

– Jestem niesamowicie podekscytowany, mogąc organizować aukcję kolejnej butelki tej whisky po raz pierwszy odkąd ustanowiliśmy rekord cztery lata temu – dodał.

 

Leżakowała 60 lat, trafiła do 40 butelek

Macallan 1926 to najdłużej leżakowana whisky tej destylarni. Spędziła 60 lat w beczkach po sherry, po tym okresie przelano ją do łącznie 40 butelek. Niektóre z 40 butelek zostały zaoferowane klientom Macallan, a 14 z nich, w tym rekordowa, zostało ozdobionych etykietą Macallan Fine and Rare. Dwanaście butelek, w tym ta sprzedawana w przyszłym miesiącu, miało etykiety zaprojektowane przez włoskiego malarza Valerio Adami.

 

Wystawiona na sprzedaż butelka będzie pierwszą, która została przed aukcją odrestaurowana przez destylarnię. Wymieniono w niej korek i nałożono nowy klej na rogi etykiety.

Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment