imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Watykan: Decyzją papieża Sekretariat Stanu pozbawiony prawa do zarządzania swoimi funduszami

000ANQ87ULD15NT8-C411.jpg


Papież Franciszek w bezprecedensowym kroku i w wyniku skandalu zdecydował, że watykański Sekretariat Stanu stracił prawo do zarządzania swoimi finansami i kontroli nad nimi. Odpowiedzialność za to powierzył dwóm kluczowym urzędom finansowym Stolicy Apostolskiej.

O decyzji papieża poinformowało w czwartek biuro prasowe Watykanu. Finansami i nieruchomościami Sekretariatu Stanu będzie zarządzać urząd Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), a kontrolować je będzie Sekretariat ds. Ekonomii. Wcześniej Franciszek zawiadomił o swojej decyzji w liście sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina.

To konsekwencja skandalu finansowego sprzed roku, gdy na jaw wyszły nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami w Sekretariacie Stanu, który w okolicznościach będących obecnie przedmiotem śledztwa za Spiżową Bramą kupił kilka lat temu kamienicę w Londynie za 200 milionów euro. Było to w czasach, gdy zastępcą sekretarza stanu był kardynał Angelo Becciu. Ten włoski dostojnik został niedawno zdymisjonowany przez papieża ze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i pozbawiony praw wynikających z godności kardynalskiej, także z powodu innych nieprawidłowości, jakich Becciu miał dopuścić się w zarządzaniu pieniędzmi.

Włoskie media podały, że część środków na zakup londyńskiej nieruchomości pochodziła ze świętopietrza, czyli datków na działalność dobroczynną papieża.

Jednocześnie Watykan poinformował w czwartek, że działalność rozpoczyna tam natychmiast powołana przez Franciszka komisja, która czuwać będzie nad realizacją jego postanowień w sprawie finansów Sekretariatu Stanu.

W opublikowanym liście do kardynała Parolina Franciszek położył nacisk na konieczność zwrócenia “szczególnej uwagi” na kwestię inwestycji w Londynie, by – jak dodał – “wyeliminować wszystkie zagrożenia dla reputacji” Watykanu.

Papież dodał, że Sekretariat Stanu “w kwestiach gospodarczych i finansowych nie będzie miał żadnego obowiązku czuwania i kontroli nad żadnym urzędem Stolicy Apostolskiej”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka


Source link

Leave a Comment