imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Warszawa: Wyrok ws. wypadku na ul. Sokratesa

xm57geop4r4o8okh569szex7y53qdn71.jpg


Sąd Apelacyjny w Warszawie obniżył karę zasądzoną przez sąd pierwszej instancji do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Pozostała część wyroku została utrzymana w mocy. 

 

– Oskarżony podjął manewr hamowania. Towarzyszył temu gwałtowny pisk opon. Tym zamanifestował, że nie chce spowodowania śmierci w zamiarze ewentualnym, aczkolwiek działał ze skrajną lekkomyślnością – mówił sędzia sądu apelacyjnego Sławomir Machnio. 

Wypadek na ul. Sokratesa. Sąd zwrócił uwagę na zasadę ograniczonego zaufania

– Sąd Apelacyjny przyznaje prymat pieszych do tego, aby przejść po pasach przed innymi pojazdami. Natomiast zasada ograniczonego zaufania do innych użytkowników wymagała jednak w tej sytuacji, nie być uśpionym prawidłowym manewrem hamowania pierwszego samochodu. Piesi powinni zwracać uwagę, czy nic im nie zagraża, bo nawet jeśli oni przestrzegają przepisów prawa, to ktoś może ich nie przestrzegać – dodał. 

 

ZOBACZ: Lubuskie. Nie zatrzymała się i wymusiła pierwszeństwo. 18-latka spowodowała wypadek

 

Podkreślił, że “stopień przyczynienia się pokrzywdzonego był niewielki”. – Pokrzywdzony był na pasach niecałe 5 sekund, a od momentu, gdy wychylił się zza samochodu renault, do momentu zdarzenia minęło około 2 sekund. Wszystko działo się więc w ułamkach sekund. Ta prędkość, której niestety nie doszacował, spowodowała, że samochód kierowany przez oskarżonego gwałtownie zbliżył się do przejścia i wywołał wypadek. Pieszy nie zarejestrował, że auto szybko się zbliża, a silnik głośno pracuje i w pewnym momencie są wciskane hamulce – tłumaczył sędzia Machnio. 

 

– Sąd przyjął, że oskarżony swoim zachowaniem wykazał skrajną lekkomyślność, czyli umyślnie przekroczył przepisy prawa o ruchu drogowym natomiast spowodował nieumyślny efekt – mówił sędzia. – Znaczne przekroczenie prędkości to przyczyna całego zdarzenia – dodał. 

 

Wyrok jest prawomocny. 

Wypadek na ul. Sokratesa. Zginął 33-latek 

W listopadzie 2021 roku warszawski sąd okręgowy skazał Krystiana O. na 7 lat i 10 miesięcy więzienia za nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego. Wcześniej prokuratura oskarżyła mężczyznę o zabójstwo z zamiarem ewentualnym i wnioskowała o karę 15 lat więzienia. Wobec mężczyzny orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 15 lat. 

 

ZOBACZ: Tragiczny wypadek nastolatków. Auto zostało zmiażdżone, dwie osoby nie żyją

 

Do wypadku doszło w październiku 2019 roku. Krystian O. jadąc bmw śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych na ul. Sokratesa 33-letniego Adama G., który przechodził przez jezdnię razem z żoną i 3-letnim wówczas synem. O. przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 84 km/h – pędził z prędkością 134 km/h. 

dsk/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment