imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

USA. Kolekcjoner kupił za 30 dolarów nieznany dotąd rysunek Albrechta Dürera z 1503 roku

3xs13usk3k2y5i5vpssjcstzorgrcwxq.jpg


Anonimowy mężczyzna w amerykańskim stanie Massachussets kupił na wyprzedaży po zmarłym kolekcjonerze rysunek na podstawie obrazu najwybitniejszego malarza renesansu Albrechta Dürera. Po zbadaniu najważniejsi eksperci od twórczości artysty z Niemiec są zgodni, że rysunek jest autentyczny i warty około 50 mln dolarów. Trafi na aukcję w Londynie.

Rysunek przedstawiający Madonnę z dzieciątkiem trzymającym kwiat, która przysiadła na porośniętej trawą ławce, zmienił właściciela w 2016 roku. Był częścią kolekcji zmarłego architekta Jean-Paula Carlhiana, którego przodkowie mieszkający we Francji byli kolekcjonerami sztuki.

Albrechta Dürera zdradził monogram i znak wodny

Zarówno sprzedający, jak i nabywca, w chwili transakcji byli przekonani, że mają do czynienia ze współczesną reprodukcją. Jak informował w ubiegłym roku “Times”, o rysunku usłyszał kolekcjoner i udziałowiec londyńskiej Agnews Gallery Clifford Schorer podczas podróży do Bostonu.

 

ZOBACZ: Zniszczone dzieło Banksy’ego wróciło na aukcję. Sprzedano je drożej niż wcześniej

 

– Uznałem, że to albo arcydzieło, albo najlepsze fałszerstwo w dziejach – powiedział Schorer i rozpoczął konsultacje z ekspertami, by potwierdzić swoje domysły.

 

Pierwszym wskaźnikiem autentyczności ma być charakterystyczny monogram Albrechta Dürera, wykonany tym samym atramentem co reszta rysunku. Kompozycja powstała też na papierze noszącym znak wodny – trójząb i pierścień – znany z ponad 200 innych arkuszy papieru używanych przez Dürera.

 

 

Świeżo zidentyfikowany jako dzieło Albrechta Dürera rysunek jest do 12 grudnia pokazywany w Agnews Gallery w Londynie. Potem trafi do sprzedaży. Marszandzi oczekują, że zostanie sprzedany za ok. 50 mln dolarów.

Kiosk z pamiątkami ukrywał arcydzieło

Dwoje najwybitniejszych ekspertów od twórczości malarza, kurator Christof Metzger z wiedeńskiej Albertiny i Giulia Barton, w przeszłości pracująca dla British Museum, oceniają dzieło jako autentyczne, wskazując, że jest to szkic przygotowawczy do późniejszej Madonny wśród zwierząt, która znajduje się właśnie w Wiedniu.

 

ZOBACZ: USA. Kupili na aukcji zabytek sprzed 3 tys. lat. Okazał się ukradziony w czasie wojny w Iraku

 

Potwierdzenie autentyczności rysunku oznacza, że mamy do czynienia z odkryciem pierwszego kompletnie nieznanego dzieła Dürera od lat 70. XX wieku. W styczniu podczas renowacji wiedeńskiej katedry św. Szczepana odkryto polichromie uznawane za dzieło mistrza lub jego warsztatu. Znajdują się w części kościoła obecnie przeznaczonej pod kiosk z pamiątkami.

pdb/grz/Smithsonian Magazine/Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment