imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Uroczystość zapalenia lampy chanukowej w Sejmie (5 grudnia) – zapowiedź

a-12

Strona główna &gt Polska &gt Uroczystość zapalenia lampy chanukowej w Sejmie (5 grudnia) – zapowiedź Uroczystość zapalenia lampy chanukowej w Sejmie (5 grudnia) – zapowiedź a303 Polska

Info ze strony polskojęzycznego knesejmu: http://www.sejm.gov.pl.

W środę 5 grudnia o godz. 16.00 w Sejmie (hall główny, I piętro) odbędzie się uroczystość zapalenia lampy chanukowej z okazji żydowskiego święta świateł. Organizatorem przedsięwzięcia jest Chabad-Lubawicz Polska.

Uroczystości będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa „Chanuka – wystawa fotografii z Mea Shearim w Jerozolimie”. Wystawa składa się z 11 plansz przedstawiających obchody święta świateł w najstarszej ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy zamieszkałej przez społeczność chasydzką.

Chanuka to trwające osiem dni święto obchodzone w okresie przesilenia zimowego jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich. Upamiętnia wydarzenia, które nastąpiły po zbezczeszczeniu Świątyni Jerozolimskiej – jeden dzbanuszek oliwy płonął przez wszystkie osiem dni uroczystości ponownego wyświęcenia świątyni. Centralnym obrzędem święta świateł jest zapalanie świec na chanukiji.


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment