imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Ukraina może wycofać skargę przeciwko Polsce. Stawia warunki

74w48963k35p9d35ydmuqf3y115fgwz2.jpg


Taras Kaczka – wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy, jak również przedstawiciel handlowy kraju w WTO – udzielił wywiadu agencji Interfax-Ukraina. Ogłosił, że rząd w Kijowie może wycofać skargę przeciwko Polsce, Węgrzech i Słowacji, jeśli tylko spełnią one określone warunki.

– Dla nas bardzo ważne jest, aby strona polska i inne państwa oraz Unia Europejska zagwarantowały, że w przyszłości nie będzie takich ograniczeń. Ponieważ są one nielegalne i nieadekwatne – powiedział Kaczka, nawiązując do embarga na ukraińskie zboże.

 

ZOBACZ: Wagnerowcy wrócili. Ukraina potwierdza, podaje liczby

 

– Tylko wtedy, gdy otrzymamy te gwarancje, oficjalnie ogłosimy całemu światu, że ten spór jest zakończony – dodał.

Kaczka: “Działania Polski, Węgier i Słowacji były nielegalne”

Wiceminister handlu stwierdził również, że decyzje rządów w Warszawie, Bratysławie i Budapeszcie nie były legalne, a reakcja Kijowa była zgodna z tym, co władze ukraińskie zapowiadały.

– Ani Polska, ani Węgry, ani Słowacja nie miały prawa nakładać jednostronnych ograniczeń ani w kwietniu, ani teraz. Ostrzegaliśmy o potencjalnym pozwie przed kwietniem i w związku z tym zrobiliśmy to, o czym ostrzegaliśmy od samego początku – powiedział.

Decyzję o wystosowaniu skargi uznał za jak najbardziej właściwą.

– Jak widzimy po reakcji naszych partnerów, złożenie pozwu do WTO jest absolutnie właściwym i poprawnym krokiem, ponieważ podkreśliło charakter naszego oburzenia – wyjaśnił.

Ukraina proponuje rozwiązanie

W rozmowie z Interfax-Ukraina Kachka zauważył, że obecnie na stole negocjacyjnym jest propozycja rozwiązania sporu. Wiąże się ona z utworzeniem mechanizmu zatwierdzania i weryfikacji produktów eksportowanych z Ukrainy. Kompromis został wypracowany przez Komisję Europejską. Kijów uznaje go za akceptowalny.

 

ZOBACZ: Ukraina: Służby zatrzymały Słowaka, który “niechcący” przekroczył granicę. Mężczyzna wracał z wesela

Kaczka przypomniał również Ukraina w tydzień uzgodniła rozwiązanie kwestii eksportu zbóż z Rumunią i Bułgarią. Rozmowy w tej kwestii są również prowadzone z trzema pozostałymi krajami, a przedstawiciel Polski uznał propozycję Kijowa za “konstruktywną”.

Trwający dialog wiceminister określił jako krok w stronę rozwiązania sporu. Jego zdaniem może to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Janusz Kowalski: “Zdumiewająca wypowiedź”

Wypowiedź Tarasa Kaczki skomentował wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski z Suwerennej Polski, który nazwał ją “zdumiewającą”. Polityk wezwał do wycofania skargi bez stawiania Polsce żadnych warunków i przekazał, że rząd nie ma zamiaru negocjować.

 

– Polska w obronie interesów rolników nie cofnie się nawet o milimetr. Tu nie ma żadnych negocjacji – napisał Kowalski w mediach społecznościowych.

 

Historia sporu o zboże

15 września bieżącego roku wygasł wprowadzony przez Unię Europejską zakaz importu określonych produktów rolnych z Ukrainy do pięciu państw frontowych – Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Embargo dotyczyło pszenicy, rzepaku, słonecznika i kukurydzy.

Komisja Europejska zdecydowała się nie przedłużać zakazu, jednak Polska, Słowacja i Węgry zrobiły to same. Budapeszt poszedł nawet dalej, rozszerzając listę produktów do 25. Rządy w Rumunii i Bułgarii nie zdecydowały się na przedłużenie zakazu, mimo protestów rolników.

 

ZOBACZ: Rosyjski admirał Wiktor Sokołow jednak żyje? Był widziany na spotkaniu z Szojgu

18 września, w odpowiedzi na decyzje Polski, Słowacji i Węgier, Ukraina złożyła na nie skargę do Światowej Organizacji Handlu. Już po trzech dniach rządy w Bratysławie i Kijowie uzgodniły wprowadzenie systemu licencyjnego w handlu zbożem, dzięki czemu Ukraina wstrzymała skargę przeciwko Słowacji.

28 września odbędzie się wspólne spotkanie Ukrainy, Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii z Komisją Europejską, którego celem będzie omówienie kwestii handlu produktami rolnymi.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment