imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Tymczasowy rozejm. Hamas i Izrael wypuszczają więźniów i zakładników

biuyxzb4q79rcm2atm4o7nm9q6v1j5pv.jpg


W piątek o godzinie 7:00 czasu lokalnego (6:00 w Polsce) Izrael i Hamas rozpoczęły czterodniowe zawieszenie broni. To pierwsza taka przerwa w trwających od 7 października walkach.

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Wymiana zakładników. “Nie wcześniej niż w piątek”

Do Strefy Gazy wjechała pomoc humanitarna. Dodatkowo Egipt zobowiązał się do przetransportowania w trakcie każdego dnia rozejmu 130 tys. litrów oleju napędowego i czterech ciężarówek z gazem.

 

Po południu portal “Times of Israel” podał, że pierwsi zakładnicy uwalniani przez Hamas są już pod opieką Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Kancelaria premiera Izraela doprecyzowała, że chodzi o 13 Izraelczyków, którzy zostali przewiezieni na granicę z Egiptem, a następnie przetransportowani do kraju. W szpitalach mają spotkać się z najbliższymi. 

 

Według “Times of Israel” powołującego się na izraelskie siły zbrojne, w oswobodzonej grupie osób znalazły się kobiety i dzieci uprowadzone m.in. z kibucu Nir Oz podczas ataku Hamasu. Uwolniona została także kobieta, o której śmierci wcześniej informował Islamski Dżihad. 

 

Wypuszczono również dziewięcioletniego chłopca, jego 55-letnią matkę i 78-letnią babcię. Dziadek malucha pozostaje w rękach palestyńskich bojowników. Na liście oswobodzonych są również trzy małe dziewczynki i sześć kobiet w wieku powyżej 70 lat – donosi AFP.

 

W sumie Hamas przekazał tego dnia 24 zakładników. Oprócz obywateli Izraela wśród oswobodzonych osób jest również 10 Tajów i jeden Filipińczyk. O fakcie poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru pośredniczące w negocjacjach między skonfliktowanymi stronami. 

Tymczasowy rozejm między Izraelem a Hamasem. Wymiana zakładników i więźniów

Strona Hamasu ma według porozumień wydać co najmniej 50 zakładników, a Izrael około 150. Izrael stwierdzi, że czterodniowy rozejm może zostać przedłużony o kolejną dobę, jeżeli terroryści zgodzą się wypuścić następnych 10 zakładników.

 

Katarskie MSZ potwierdziło, że również Izrael wywiązuje się z zawartych umów. W piątek Izraelczycy zwolnili z więzień 39 obywateli Palestyny – chodzi o 24 kobiety i 15 nastolatków płci męskiej.

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Ogłoszono tymczasowe zawieszenie broni

“Wszyscy mamy nadzieję, że ten rozejm da szansę na rozpoczęcie szerszych prac na rzecz osiągnięcia trwałego rozejmu” – przekazał rzecznik Kataru biorący udział we wcześniejszych mediacjach między stronami konfliktu cytowany przez agencję Reuters. 

Wojna w Izraelu. Walki zostaną niezwłocznie wznowione

Wojna w Izraelu trwa od 7 października. Wprowadzony w piątek rozejm jest tylko tymczasowy. Obie strony konfliktu zapowiedziały, że walki zostaną natychmiast wznowione po jego zakończeniu

 

ZOBACZ: Premier Izraela tłumaczy “operację” w szpitalu w Gazie. Twierdzi, że mogli być tam zakładnicy

Na godziny poprzedzające rozejm walki również trwały. Strona palestyńska podaje, że w jedno z bombardowań skierowane było w szpital w mieście Gaza.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment