imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Theodore “Ted” Kaczynski nie żyje. Zamachowiec “Unabomber” miał 81 lat

1gsjz24581oih6tzy4rtt9mh4adqhnfh.jpg


Theodore “Ted” Kaczynski miał nieprzeciętnie wysokie IQ. Terroryzował USA przez wiele lat

Jeden z najbardziej znanych amerykańskich zamachowców – Theodore “Ted” Kaczynski, znany też jako “Unabomber”, został znaleziony martwy w federalnym więzieniu w Karolinie Północnej. Jak poinformowała agencja AP, jego śmierć stwierdzono około ósmej rano czasu lokalnego. “Ted” Kaczynski nienawidził technologii, dlatego rozsyłał wybuchowe przesyłki do osób, które z nią utożsamiał.

Theodore Kaczyński odsiadywał karę dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia za spowodowanie 16 eksplozji na terenie USA w różnych częściach kraju. Zamachy, do których się przyznał, organizował w latach 1978-1995.

 

W tym okresie rozsyłał listy-pułapki do różnych osób: naukowców, przedsiębiorców, absolwentów uczelni, obrażenia odniosło też m.in. 12 pasażerów linii lotniczych American Airlines. Materiały wybuchowe znajdowały się w wykonywanych przez niego pudełkach z napisem “FC” (ang. Freedom Club, czyli Klub Wolności).

Nienawidził technologii. “Ted” Kaczynski mieszkał w chacie z drewna

W eksplozjach zorganizowanych przez Kaczynskiego zginęły trzy osoby, a 23 zostały ranne. W chwili zatrzymania 27 lat temu przebywał w prymitywnej, drewnianej chacie na terenie zachodniej Montany. 

 

ZOBACZ: USA. Skazaniec pisał do Teda Kaczynskiego. “Unabomber” kazał mu iść do psychiatry

 

Śmierć “Unabombera” potwierdził rzecznik amerykańskiego Biura Więziennictwa. Początkowo przebywał w federalnym więzieniu Supermax w Kolorado, następnie trafił do placówki w Karolinie Północnej – podaje AP.

 

Theodore Kaczynski miał polskie korzenie – jego dziadkowie byli naszymi rodakami. Z wykształcenia był matematykiem. Swoje terrorystyczne działania motywował sprzeciwem wobec nowoczesnej technologii oraz obecnego modelu cywilizacji.

Eksperyment psychologiczny wpłynął na umysł “Unabombera”

Przydomek “Unabomber” powstał na bazie kryptonimu UNABOM, który FBI nadało jego sprawie. Było to najdroższe i najbardziej czasochłonne śledztwo w historii tej służby. Na trop Kaczynskiego agenci wpadli dzięki czujności brata zamachowca.

 

ZOBACZ: Norwegia. Anders Breivik złożył prosił o warunkowe zwolnienie. Sąd jednomyślnie odrzucił wniosek

 

“Ted” początkowo pracował w zawodzie matematyka, później jednak zrezygnował z jakiejkolwiek zarobkowej pracy, odciął się od technologicznych zdobyczy ówczesnych czasów i zamieszkał samotnie. Uznaje się, że na jego skrajne poglądy wpłynęło uczestnictwo w drastycznym eksperymencie psychologicznym.

wka/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment