imalopolska

najnowsze wiadomości

Technologie

Świat czeka trudny okres zawirowań i zmian – Xi Jinping ostrzega i apeluje

uzbekistan-5270099_960_720.jpg


Prezydent Chin Xi Jimping zapowiedział i ostrzegł, że przed światem trudny okres zmian oraz silnych zawirowań. Chiński przywódca zabrał głos w piątek 16 września podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który odbywa się w Samarkandzie w Uzbekistanie.

Polityk w swoim wystąpieniu wezwał społeczność międzynarodową do „bardziej sprawiedliwego i racjonalnego” porządku na świecie bowiem, jak zauważył, ludzkość obecnie jest na rozdrożu i „musi stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom”.

Konieczność współpracy

Xi Jimping podkreślił, że przywódcy światowi powinni współpracować między sobą w celu promowania międzynarodowego porządku opartego na większej sprawiedliwości oraz racjonalności. Jego zdaniem nowy ład światowy powinien być budowany wokół ONZ umieszczonego w centrum. System międzynarodowy powinien też promować porządek oparty na prawie międzynarodowym. Polityk wskazał na konieczność promowania wspólnych dla całej ludzkości wartości oraz rezygnacji z „nieefektywnych gier i polityki złudzeń”.

Z kolei chińska agencja informacyjna Xinhua podaje, że Xi Jimping wezwał kraje należące do Szanghajskiej Organizacji Współpracy aby kontynuowały wspólne działania takie jak ćwiczenia antyterrorystyczne oraz rozprawienie się z „handlem narkotykami, cyberprzestępczością i międzynarodową przestępczością zorganizowaną”. wymienione w tym miejscu trzy siły, czyli terroryzm, separatyzm i ekstremizm są często używanymi przez przywódców Chińskiej Republiki Ludowej pojęciami w odniesieniu do jednego z regionów Sinciang, gdzie zdaniem organizacji humanitarnych władze w Pekinie łamią prawa człowieka prześladując Ujgurów oraz inne muzułmańskie mniejszościowe grupy etniczne.

Deklaracje chińskiego przywódcy

W kontekście wymienionych celów Xi Jimping wskazał na gotowość utworzenia w ciągu najbliższych pięciu lat bazy szkoleniowej dla profesjonalistów do walki z terroryzmem oraz przeszkolenia 2 tysięcy funkcjonariuszy policji z krajów należących do Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Wyzwania dla ludzkości

Chiński przywódca wskazał na liczne wyzwania, przed którymi stoi obecnie ludzkość, a które stawiają ją na rozdrożu „i musi stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom”. Wskazał wśród nich takie problemy jak pandemia Covid-19, liczne konflikty, mentalność zimnowojenna, unilateralizm, problemy gospodarcze, a także budowanie przez niektóre kraje bloków politycznych.

Xi zauważył, że świat obecnie przechodzi przez okres głębokich przemian, które nie miały miejsca od blisko stulecia, wkraczając tym samym w kolejny okres zawirowań oraz zmian. Jak zauważa AFP, polityk nie wymienił żadnego kraju, jednak zaapelował o podjęcie działań przeciw wszelkiego rodzaju próbom destabilizacji. W tym momencie wskazał na konieczność przeciwdziałania wywoływaniu przez zewnętrzne siły tzw. „kolorowych rewolucji” przeciwstawiając się tym samym ingerencjom w wewnętrzne sprawy wielu krajów pod rozmaitymi pretekstami.

Zaznaczył, że należy przeznaczenie krajów Szanghajskiej Organizacji Współpracy trzymać „w swoich rękach”. W skład tego bloku wchodzą obecnie Chiny, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Pakistan, Rosja, Tadżykistan a także Uzbekistan. Nieoficjalnie mówi się też o poszerzeniu tego bloku o kolejne azjatyckie państwa.


Source link

Leave a Comment