imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Śląskie. Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Ratownicy dotarli do trzech górników

ru8io31vsdadmimju43sd6qjpkprypn6.jpg


Wszyscy trzej poszkodowani żyją; na razie nie ma pewności, w jakim są stanie – zweryfikuje to lekarz.

 

ZOBACZ: Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Trzech górników zostało zasypanych

 

Do akcji ratowniczej zostali skierowani ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu i z Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie. Akcja prowadzona jest na poziomie 660 metrów.

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Poszkodowani żyją

– Ratownicy dotarli do górników, którzy byli w rejonie zagrożenia. Poszkodowani żyją. Na razie nie mamy szczegółów, w jakim są stanie – to dopiero stwierdzi lekarz. Natomiast, co najważniejsze, żyją i są przygotowywani do transportu na powierzchnię – powiedział Wnorowski.

 

Z informacji rzecznika Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia Mysłowice-Wesoła, Tomasza Głogowskiego wynika, że wstrząs miał miejsce ok. godz. 20.40 w pokładzie 510/3 w rejonie ściany 04AW. Pierwotnie jego energię oszacowano na 4*10^7 J (dżula), co odpowiadałoby magnitudzie ok. 3,05 (i oznacza 3,05 stopnia w tzw. skali Richtera).

 

ZOBACZ: Kopalnia Turów. Czechy wycofały skargę do TSUE. Potwierdza premier Morawiecki i rząd w Pradze

 

Po godz. 23. Głogowski przekazał, że prawdopodobna siła wstrząsu to 2*10^8 J, co odpowiada magnitudzie 3,42.

 

Szacunek ten jest zgodny z pierwszymi danymi Europejskiego Centrum Sejsmologicznego (European-Mediterranean Seismological Centre – EMSC) z których wynikało, że magnituda wstrząsu odnotowanego o godz. 20.34. wyniosła 3,4. Wstrząs odczuli mieszkańcy znacznej części centralnej części woj. śląskiego.

Najsilniejsze wstrząsy

Według danych Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej GIG, najsilniejsze notowane w minionych 20 latach na Górnym Śląsku wstrząsy miały magnitudę 3,8 do około 4.

 

W Górnośląskim Zagłębiu Węglowym silne wstrząsy, rejestrowane przez Górnośląską Regionalną Sieć Sejsmologiczną, są katalogowane w bazie GIG. Rocznie trafia do niej m.in. około 1,5 tys. wstrząsów powyżej 3 stopni w skali Richtera.

 

ZOBACZ: Grecja. Trzęsienie ziemi u wybrzeży Krety. Wstrząsy o magnitudzie ponad 6

 

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są bardziej odczuwane na powierzchni, inne mniej. Większość nie zagraża bezpośrednio górnikom i mieszkańcom terenów górniczych. Wstrząsy wywołujące skutki są kwalifikowane jako tąpnięcia.

aml/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment