imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje Zbigniew Namysłowski. Legenda polskiego jazzu. Artysta miał 83 lata

jse6t1z5f2aayt1fr5q6o17y4wsxu1c3.jpg


W poniedziałek, w wieku 83 lat, zmarł Zbigniew Namysłowski jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, wybitny saksofonista, kompozytor i lider zespołów. Jego biografia artystyczna to ważny fragment historii polskiego jazzu.

“Dnia 07.02.2022 odszedł Zbigniew Jacek Namysłowski – nasz Mąż, Tata, Dziadek – saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer, nauczyciel wielu pokoleń młodych muzyków, leader i chociaż sam tego określenia bardzo nie lubił – legendarny polski jazzman” – napisano na oficjalnej stronie facebookowej muzyka. 

“Bardzo trudno jest nam teraz napisać wszystko co czujemy, trudno jest nam również podsumowywać jego dokonania, bo to co teraz czujemy to przede wszystkim olbrzymia pustka i rozpacz. Z ogromną czułością posyłamy Państwa przed głośniki, aby mogli Państwo wspólnie uczcić pamięć Zbigniewa Namysłowskiego słuchając jego nagrań” – napisano w dalszej części wpisu.

 

 

Saksofonista urodził się 9 września 1939 roku. Był wychowywany przez babcię, gdyż jego rodzice zginęli w czasie wojny. W Krakowie rozpoczął edukację w szkole muzycznej, a w 1954 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie włączył się aktywne w środowisko jazzowe.

 

Swoją przygodę z graniem jazzu rozpoczął w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy, potem wystąpił na drugim Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Grał między innymi z zespołami All Stars i Modern Combo. W późniejszych latach zafascynował go jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty.

 

Jeden z najbardziej utalentowanych polskich jazzmanów

Zbigniew Namysłowski nagrał ponad 30 autorskich płyt. Takie albumy, jak “Winobranie”, “Kuyaviak Goes Funky” czy “Air Conditon” zdobyły ogromną popularność oraz zostały uznane przez magazyn “Jazz Forum” za płyty wszech czasów w polskim jazzie. Jego album “Lola” z 1964 r. to pierwsza płyta nagrana przez polskiego jazzmana, która ukazała się poza granicami Polski – powstała w Lon­dy­nie w wy­twór­ni Decca, tam, gdzie na­gry­wa­li The Rol­ling Sto­nes.

 

Do najbardziej znanych kompozycji Namysłowskiego należą: “Der Schmalz Tango”, “Jasmin Lady”, “Double Trouble Blues”, “Western Ballad”, “Quiet Afternoon”, “Sprzedaj mnie wiatrowi”. Jest on też autorem wielu utworów inspirowanych folklorem. “Piątawka”, “Siódmawka”, “Zabłąkana owiecka”, “1.2.3.4…”, “W to Mi Graj”, “Bop-Berek”, to niektóre z nich. Chętnie łączył jazz z muzyką klasyczną. Jest autorem projektów m.in. “Mozart in Jazz” oraz “Mozart Goes Jazz”.

 

Namysłowski jest laureatem ogromnej liczby nagród i zwycięzcą wielu ankiet czytelników i krytyków prestiżowych polskich i światowych magazynów muzycznych. Pre­zy­dent RP uho­no­ro­wał go Krzy­żem Ka­wa­ler­skim Or­de­ru Od­ro­dze­nia Pol­ski.

wys/PAP/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment