Podczas swojego wystąpienia lider PiS zapewniał, że celem partii jest zniwelowanie różnic pomiędzy miastem i wsią. – Mniej więcej za pół roku będzie ostateczne spotkanie programowe, na którym przedstawimy nasz program na kolejne lata dla polskiej wsi – zapowiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że propozycje z konwencji 11 grudnia są wstępem do zmian.
Nowe propozycje dla rolnictwa
O propozycjach, jakie “wstępnie” proponuje PiS, mówił wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Pierwszym z wymienionych rozwiązań było ustabilizowanie cen nawozów i wsparcie dla zakładów nawozowych “jeśli zajdzie taka potrzeba”.
Kolejną kwestią ma być rozwój portów i nabrzeży portowych tak, by zwiększać przepustowość i uniknąć sytuacji, w której zboże z Ukrainy będzie zalegało w Polsce.
– Wiedząc o tym, że rolnicy ponieśli w przypadku prowadzenia hodowli, jeszcze przygotowujemy ryczałtową pomoc dla tych, którzy utrzymują stada hodowlane – mówił dalej Kowalczyk, zwracając uwagę na problem walki z ASF. – Od 2,4 tysiąca do 70 tysięcy złotych. Taka jednorazowa pomoc na jedno gospodarstwo, w zależności oczywiście liczby hodowanych sztuk – wyjaśnił.
Ma powstać alternatywny system weryfikacji
– (Do odbudowy trzody chlewnej) będziemy przystępowali między innymi poprzez obniżenie opłat na świadectwo pochodzenia zwierząt, a za kilka miesięcy likwidacja świadectw pochodzenia zwierząt – mówił dalej. Dodał, że ma powstać alternatywny system weryfikacji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Hodowcy trzody chlewnej mają też mieć dodatkową pulę dopłat do paliwa rolniczego.
– I myślę, że największa sprawa. To jest w bardzo uproszczonym systemie bioasekuracji chów na własne potrzeby, bez kontroli – podkreślił.
Zmiany w ubezpieczeniach
Następna zmiana dotyczy ubezpieczeń. Rolnicy będą mieć możliwość cesji płatności składki z przyszłych dopłat bezpośrednich. – Czyli rolnik może ubezpieczyć swoje płody rolne, płacąc składkę dopiero wtedy, jak będzie otrzymywał dopłaty bezpośrednie z agencji – wyjaśniał wicepremier.
– Chcemy też wdrożyć system bezpieczeństwa przy sprzedawaniu produktów rolnych, czyli fundusz gwarancji rolnych, może trochę na wzór bankowego funduszu gwarancyjnego. Z minimalnymi składkami, ale z gwarancją wypłaty, kiedy zakład upada, nie wypłaca rolnikom na czas – kontynuował Kowalczyk.
Zwiększenie stawki dopłat do paliwa
Wicepremier przekazał też, że w przyszłym roku PiS chce zwiększenia limitów dopłat do paliwa dla producentów trzody chlewnej. Stawka ma zostać zwiększona z 1 zł do 1,20 zł do litra paliwa.
Kolejna zmiana ma dotyczyć wprowadzenia ustawy o obowiązkowym czipowaniu psów.
Wkrótce więcej informacji.
jk/grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej