imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Prezydent USA zaprosił Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. W tle wsparcie wojskowe dla Ukrainy

ai7yij4wnor2y4xzdrhyi7bwbyq5d13h.jpg


Prezydent Ukrainy odwiedzi Biały Dom. Zdjęcie z wizyty w 2022 roku

Wołodymyr Zełenski spotka się w Białym Domu z Joe Bidenem w najbliższy wtorek. Zaproszenie od amerykańskiego prezydenta ma podkreślić wsparcie Stanów Zjednoczonych dla walczącego narodu ukraińskiego. Tymczasem w Kongresie USA ważą się losy wielomiliardowego wsparcia wojskowego dla Kijowa. W środę za odrzuceniem pakietu zagłosowali Republikanie.

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie w Białym Domu w najbliższy wtorek – powiadomiła w niedzielę rzeczniczka amerykańskiej głowy państwa, Karine Jean-Pierre. Według jej oświadczenia spotkanie ma “podkreślić niezachwiane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do wspierania narodu ukraińskiego”.

 

– Podczas gdy Rosja nasila swoje ataki rakietowe i z użyciem dronów przeciwko Ukrainie, przywódcy omówią pilne potrzeby Ukrainy i kluczową wagę dalszego wsparcia Stanów Zjednoczonych w tym krytycznym momencie – przekazała rzeczniczka Bidena.

Zełenski odwiedzi Biały Dom. Kongres podzielony ws. wsparcia dla Ukrainy

Chodzi o trzecią już wizytę ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie od rosyjskiej inwazji z lutego 2022 roku. Spotkanie upłynie pod znakiem omówienia dalszego wsparcia USA dla Kijowa. W Kongresie ważą się pakietu pomocowego dla Ukrainy i Izraela. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Nowy cel Sił Zbrojnych. Wołodymyr Zełenski wskazał szczegóły

 

W środę Senat USA odrzucił projekt ustawy zawierającej 61 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy. Przeciwko zagłosowali wszyscy Republikanie. Powodem jest nieuwzględnienie w pakiecie daleko idących zaostrzeń w polityce imigracyjnej. Demokraci liczą jednak, że uda im się uchwalić ustawę jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

W niedzielę Zełenski wziął udział w ceremonii zaprzysiężenia Javiera Milei’a na nowego prezydenta Argentyny.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment