imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie

ed2bqsfb677ox7u3typv78f333f2ioi8.jpg


W środę szefa ukraińskiego państwa przyjmie w Białym Domu prezydent USA Joe Biden.

Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie przez znaczną emisję metanu, korupcję, szantaż i manipulacje – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Waszyngtonie z minister energetyki USA Jennifer Granholm.

Zełenski rozmawiał z amerykańską minister o zagrożeniach wynikających z realizacji projektu Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa Ukrainy i energetycznego bezpieczeństwa Europy – podało we wtorek biuro ukraińskiego prezydenta.

 

– Rosyjski gaz jest najbrudniejszym na świecie przez znaczne emisje metanu w procesie wydobycia i transportu oraz przez korupcję, szantaż i manipulacje – powiedział Zełenski. Jak dodał, ważne jest utworzenie efektywnych zabezpieczeń przed wykorzystaniem przez Rosję gazu jako broni.

Konieczne konsultacje

W tym kontekście – jak czytamy na stronie internetowej prezydenta – Zełenski zwrócił uwagę na konieczność jak najszybszego rozpoczęcia trójstronnych konsultacji w formacie Ukraina-Niemcy-USA o utrzymaniu tranzytu gazu przez Ukrainę i zagwarantowaniu europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

 

ZOBACZ: Ukraina. Minister sprawiedliwości Denis Maluska zatrudnił skazaną na dożywocie

 

Strony ukraińska i amerykańska podpisały oświadczenie o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie energetyki i klimatu. Dokument przewiduje m.in. współdziałanie w kwestii usprawnienia korporacyjnego zarządzania w państwowych przedsiębiorstwach ukraińskiego sektora energetycznego.

 

Rozmawiano też o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Zełenski poinformował na Twitterze, że ukraiński koncern Enerhoatom podpisał z przedsiębiorstwem Westinghouse Electric kontrakt na budowę łącznie pięciu bloków energetycznych w chmielnickiej elektrowni jądrowej. Wartość projektu to 30 mld USA.

Zaplanowane spotkanie z Bidenem

Zełenski spotkał się też tego dnia m.in. z szefem NASA Billem Nelsonem. Rozmawiano o projektach, w które może zaangażować się Ukraina “ze swoją wyjątkową kosmiczną technologią” – napisał na Twitterze Zełenski.

 

W środę szefa ukraińskiego państwa przyjmie w Białym Domu prezydent USA Joe Biden.

dsk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment