Świat

Polska pokonała na wyjeździe Wyspy Owcze 2:0. Biało-czerwoni awansowani na drugie miejsce w tabeli

Polacy przystąpili do spotkania w Thorshavn bez swojego kapitana Roberta Lewandowskiego, który nie pojawił się na zgrupowaniu reprezentacji z powodu kontuzji.

W pierwszym składzie wyszli: Wojciech Szczęsny, Tomasz Kędziora, Patryk Peda, Jakub Kiwior, Matty Cash, Sebastian Szymański, Bartosz Slisz, Piotr Zieliński (kapitan), Patryk Dziczek, Przemysław Frankowski i Arkadiusz Milik. Spotkanie było debiutem Michała Probierza, który na stanowisku selekcjonera zastąpił Fernando Santosa.

Gol Szymańskiego w pierwszej połowie

W czwartej minucie bramkę na 1:0 zdobył Sebastian Szymański. Po podaniu od Piotra Zielińskiego precyzyjnym strzałem lewą nogą sprzed pola karnego pokonał bramkarza rywali.

Polacy prowadzili grę i próbowali konstruować kolejne akcje.

Dogodną sytuację do strzelania gola zmarnował Milik, który nie sięgnął piłki dogranej po ziemi z lewej strony boiska.

ZOBACZ: Polska reprezentacja ma nowego trenera. “Wybór najlepszy z możliwych”

Po rzucie rożnym dla Polski zawodnicy Probierza domagali się podyktowania rzutu karnego, po zagraniu piłki ręką przez rywala. Sędzia jednak nie zdecydował się na użycie gwizdka.

Na kilka minut przed przerwą Polacy stworzyli kolejną groźną sytuację w polu karnym rywali.

Czerwona kartka dla gospodarzy. Bramka Buksy

Kilkanaście sekund po rozpoczęciu drugiej połowy prostopadłe podanie dostał Milik, który atakowany przez Hordura Askhama upadł w polu karnym. Po wersyfikacji VAR arbiter podyktował rzut wolny metr przed polem karnym, a reprezentant Wysp Owczych dostał czerwoną kartkę.

Stały fragment wykonał Zieliński. Piłka po jego strzale minęła bramkę.

Gospodarzom, którzy grali w osłabieniu nie brakowało determinacji i kilkukrotnie pojawili się w polu karnym Szczęsnego.

Pięć minut po wejściu na boisko, w 65. minucie gola głową po dośrodkowaniu Frankowskiego z lewej strony strzelił Adam Buksa.

Probierz zaliczył udany debiut z reprezentacją. Polska pokonała na wyjeździe Wyspy Owcze 2:0.

Czesi przegrali z Albanią. Polacy awansowali na drugie miejsce

W innym spotkaniu grupy E Czesi przegrali w Tiranie z Albanią. Pierwszą bramkę stracili już w 9. minucie, a chwilę przed końcem pierwszej połowy Mojmir Chytil otrzymał czerwoną kartkę.

Gospodarze w drugiej odsłonie spotkania wykorzystali swoją przewagę i za sprawą Mirlinda Daku oraz Ernesta Muciego podwyższyli prowadzenie, wygrywając 3:0.

Po sześciu kolejkach z 13 pkt. pierwsi w tabeli są Albańczycy, Polacy z 9 pkt. awansowali na drugie miejsce, jednak trzeci Czesi mają jedno zaległe spotkanie do rozegrania.

ZOBACZ: Mecz Polska-Wyspy Owcze w eliminacjach do ME. Lewandowski zapewnił wygraną

Kolejni w tabeli są Mołdawianie (8 pkt.), ostatnią pozycję zajmują reprezentanci Wysp Owczych, którzy do tej pory zgromadzili na swoim koncie jeden punkt.

Następne spotkanie w ramach eliminacji do mistrzostw Europy biało-czerwoni rozegrają w niedzielę z Mołdawią.

W pierwszym meczu z Wyspami Owczymi rozegranym we wrześniu na Stadionie Narodowym Polska wygrała 2:0. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się wtedy Lewandowski.