imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Najnowszy sondaż CBOS. Jedno z czołowych ugrupowań poza Sejmem

8yd4s6ohvyszentc6twurejkw2o4qmc7.jpg


Z nowego sondażu CBOS wynika, że 15 października głos na Prawo i Sprawiedliwość odda 35 proc. zdeklarowanych wyborców. Natomiast Koalicję Obywatelską zamierza poprzeć 22 proc. głosujących. Maleje odsetek wyborców, którzy nie wiedzą, na kogo oddadzą swój głos.

W nowym sondażu CBOS notowania pozostałych ugrupowań są wyraźnie niższe. Na Trzecią Drogę chce głosować 6 proc. wyborów, co oznacza, że znalazła się poniżej progu wyborczego, który wynosi 8 proc. Podobny wynik osiągnęła w sondażu IBRiS dla “Wydarzeń” – wówczas zdobyła 7,6 proc. poparcia. 

 

W badaniu CBOS Trzecia Droga zdobyła tyle samo głosów, co Konfederacja (6 proc.). Z kolei Lewicę chce poprzeć 5 proc. deklarujących udział w głosowaniu. Wyraźnie mniej osób (2 proc.) zadeklarowało głosowanie na KW Bezpartyjnych Samorządowców.

 

W porównaniu z wrześniowym sondażem wzrost poparcia zyskała Koalicja Obywatelska (o 4 punkty procentowe) oraz Trzecia Droga (wzrost o 2 punkty procentowe). 

 

Minimalnie gorsze są notowania Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji (spadek o 1 punkt procentowy). Natomiast poparcie dla Nowej Lewicy nie zmieniło się w stosunku do ubiegłego miesiąca.

 

ZOBACZ: Sondaż. Polacy wypowiedzieli się o uczciwości kampanii wyborczej

 

Duża część potencjalnych uczestników wyborów nie wskazała swoich preferencji wyborczych. Obok niezdecydowanych (17 proc.) sporą grupę stanowią osoby odmawiające ujawnienia swoich preferencji (7 proc.).

Maleje odsetek niezdecydowanych

Z sondażu wynika również, że od września odsetek osób niezdecydowanych, na kogo oddać swój głos, zmniejszył się z 23 proc. do 17 proc

 

W październikowym badaniu zapytano też osoby niezdecydowane, który komitet wyborczy lub które komitety wyborcze biorą po uwagę. Z deklaracji badanych wynika, że największy potencjał, jeśli chodzi o poszerzenie grupy swoich wyborców, mają Koalicja Obywatelska (16 proc. niezdecydowanych rozważa udzielenie jej poparcia) oraz Trzecia Droga (15 proc.). 

 

ZOBACZ: Sondaż dla “Wydarzeń”: Trwa zacięta walka o zwycięstwo. Spada poparcie dla Konfederacji

 

W mniejszym stopniu mogą zyskać Prawo i Sprawiedliwość (12 proc.) oraz Konfederacja (10 proc.). Jeszcze mniej osób wskazało Nową Lewicę (7 proc.) i Bezpartyjnych Samorządowców (4 proc.).

Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja

Autorzy badania wskazują też, że przedwyborcze deklaracje zapowiadają rekordowo wysoką frekwencję. Chęć udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych deklaruje obecnie aż 87 proc. badanych, o 4 punkty procentowe więcej niż we wrześniu i o 7 punktów więcej niż w sierpniu.

 

Badanie zrealizowano w dniach od 2 do 11 października 2023 roku na próbie liczącej 1110 osób. 

PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment