imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Po latach dokończyli ostatnią piosenkę The Beatles. Pomogła technologia

ivr97ju81fzp5pz24g58kj1w2p52mjvo.jpg


“Ostatnia” piosenka The Beatles zostanie wydana przy pomocy technologii AI. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu oddzielono wokal Johna Lennona z taśmy demo, którą zostawił Paulowi McCartneyowi. Premiera “Now and Then” w przyszłym tygodniu.

“Now and Then” to długo oczekiwana “ostatnia” piosenka Beatlesów z udziałem wszystkich czterech członków zespołu.

 

Do jej dokończenia użyto technologii AI, która wcześniej została wykorzystana do ulepszenia dźwięku w serii dokumentalnej Petera Jacksona “Get Back” – pisze “Guardian”.

 

 

“Now and Then” została napisana i zaśpiewana przez Johna Lennona pod koniec lat 70. w jego domu w Nowym Jorku. W 1994 roku wdowa po Lennonie, Yoko Ono, przekazała nagranie Paulowi McCartneyowi na kasecie, która zawierała również dema do piosenek “Free As a Bird” i “Real Love” – czytamy na stronie dziennika.

 

Dwa ostatnie utwory zostały ukończone przez McCartneya, Ringo Starra i George’a Harrisona i wydane jako single. Muzycy dograli swoje partie do “Now and Then”, jednak nie byli w stanie oddzielić ścieżki wokalnej i pianina Lennona w odpowiedniej jakości. Piosenka została wówczas odłożona.

Paul McCartney: To był głos Johna, krystalicznie czysty

Po latach Peter Jackson wykorzystał oprogramowanie wspomagane sztuczną inteligencją przy tworzeniu “Get Back”. To zainspirowało członków The Beatles do odizolowania wokalu Lennona z zapomnianego nagrania demo.

 

ZOBACZ: Zmarł Angelo Badalamenti. Skomponował muzykę do serialu “Miasteczko Twin Peaks”

 

– To było tak, jakby John tam był – powiedział perkusista Ringo Starr. – To był głos Johna, krystalicznie czysty – przekazał Paul McCartney w oświadczeniu, cytowanym przez “The Guardian”.

 

Piosenka zostanie najpierw zaprezentowana w filmie dokumentalnym, którego premiera odbędzie się 1 listopada. Premiera całej kompozycji zaplanowana jest na 2 listopada.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment