imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje reżyser i scenarzysta Leszek Wosiewicz. Miał 76 lat

sp46apchhpi1xad3xq1yv4e4erfg5rnu.jpgW wieku 76 lat w Warszawie zmarł reżyser i scenarzysta Leszek Wosiewicz. Artysta odszedł 29 grudnia 2023 r. – przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich w mediach społecznościowych. Wykładał w szkołach filmowych w Katowicach, Warszawie i Łodzi.

Leszek Wosiewicz urodził się 1 listopada 1947 roku w Radomyślu Wielkim (woj. podkarpackie). Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi – przekazano na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jak dodano, Wosiewicz był twórcą wielu filmów ważnych dla polskiego kina. Zadebiutował w 1988 roku “Kornblumenblau“.

 

Bohaterem filmu był muzyk osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Był to pierwszy polski film, w którym temat obozu koncentracyjnego został potraktowany parabolicznie – jako miejsce obserwacji ludzkich postaw i zachowań.

Nie żyje Leszek Wosiewicz. Reżyser miał 76 lat

Ponadto Wosiewicz był twórcą filmów fabularnych “Kroniki domowe”, “Rozdroże Cafe”, serialu “Przeprowadzki” oraz dokumentu “Przypadek Hermana – Palacza”.

 

Reżyser był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą im. Andrzeja Munka i za film “Kornblumenblau” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1989 oraz nagrodą za reżyserię dla filmu “Rozdroże Cafe” na tym samym festiwalu w 2005.

 

ZOBACZ: Lee Sun-kyun nie żyje. Aktor znany z filmu “Parasite” miał 48 lat

 

Był także wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i jednym ze współzałożycieli Studia Filmowego im. K. Irzykowskiego w Warszawie. Wosiewicz marł 29 grudnia w Warszawie w wieku 76 lat.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment