imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje Maja Lidia Kossakowska. Pisarka zginęła w pożarze

aq8yb3nzxi77d3ti65j2yv5zh7cx72b8.jpg


 

“Dzisiaj w nocy zginęła tragicznie Maja Lidia Kossakowska – znakomita polska pisarka fantastyczna, dwukrotna laureatka Nagrody Zajdla. Jej nagłe odejście jest dla nas wstrząsem. Maja była nie tylko utalentowaną pisarką, ale też wspaniałą osobą – życzliwą, pełną empatii i poczucia humoru. Łączymy się w bólu po stracie z jej rodziną i bliskimi” – napisano na profilu czasopisma „Nowa Fantastyka” na Facebooku.

Przyjaciele i fani wstrząśnięci śmiercią pisarki

“Odeszła, a razem z nią unikalne miejsce, do którego przyjeżdżałem na koniach, pozostawiając je w ogródku, podczas gdy wspólnie siedzieliśmy na werandzie waszego domku przez całe noce pogrążeni w dyskusjach; póki jasna zorza świtu nie przedarła się do nas przez gałęzie drzew. (…) Nie mogę, nie umiem tego wszystkiego ogarnąć… Pióro wypada z ręki, a wiatr już zgasił ostatnie świece” – napisał na Facebooku jej przyjaciel, pisarz Jacek Komuda.

 

Informacje o śmierci Kossakowskiej udostępnili również miłośnicy jej twórczości.

 

Do pożaru doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w Starych Załubicach w gminie Radzymin. “Kiedy ratownicy dotarli w wąską, zalesioną aleję, drewniano-murowany dom letniskowy był już cały objęty ogniem. Rozpoczęła się akcja gaśnicza” – relacjonuje lokalny portal WWL112.PL.

Maja Lidia Kossakowska nie żyje

Urodzona w 1972 r. Kossakowska była absolwentką archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W jednym z wywiadów podkreślała, że wybór kierunku studiów był zdeterminowany przez jej fascynację fantastyką.

 

– Zachwycił mnie ten ogromny, oszałamiający świat. W tej tradycji antropologicznej splatają się wątki mitologiczne i teologiczne z przeróżnych kultur. […] Postanowiłam, że w takim razie stworzę świat, który będzie konglomeratem tych wszystkich źródeł, a jednocześnie będzie mój, osobisty – mówiła w 2015 r. w rozmowie z portalem studenckim Kontra. Postacie aniołów, wywodzące się z tradycji religijnej Bliskiego Wschodu, był częstą inspiracją dla jej późniejszych powieści.

“Pierwsza dama polskiej fantastyki”

Zadebiutowała w 1997 r. opowiadaniem “Mucha” zamieszczonym na łamach czasopisma “Fenix”. Publikowała serie powieści oraz opowiadania. Największą popularnością i uznaniem krytyków cieszy się seria „Zastępy Anielskie”. W skład serii wchodzi siedem tytułów. Głównym bohaterem cyklu jest Daimon Frey, zwany także Abaddonem i Aniołem Zagłady. W serii można znaleźć liczne odwołania do różnych mitologii (np. indyjskiej) oraz dzieł literackich (np. “Boska komedii”).

 

ZOBACZ: Śląskie. Śmigłowiec gaszący pożar wpadł do wody. Pilot wydostał się z maszyny o własnych siłach

 

W 2001 roku otrzymała Srebrny Glob w kategorii opowiadanie roku za utwór “Beznogi tancerz”. W ciągu dwóch lat wyróżniona została czterema nominacjami do Nagrody im. Janusza Zajdla m.in. za opowiadania: “Sól na pastwiskach niebieskich”, “Schizma”, z i “Żarna niebios”. Powieść “Zwierciadło” znalazła się na trzeciej pozycji w rankingu czytelników “Sfinksa”.

 

W 2006 r. otrzymała Złotego Kota za cykl anielski. W 2007 – Śląkfę dla Twórcy Roku. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla, otrzymała ją w 2007 r. za opowiadanie “Smok tańczy dla Chung Fonga” oraz w 2012 za powieść “Grillbar Galaktyka”.

 

Angażowała się w działania środowiska pisarzy nurtu fantasy. W sierpniu 2020 r. podpisała list otwarty w obronie Jacka Komudy i wolności słowa. Uczestniczyła w konwentach fanów fantastyki, przyjaźniła się z wieloma pisarzami fantasy.

 

ZOBACZ: Miasteczko Śląskie. Strażacy opanowali pożar ok. 50 hektarów lasu i nieużytków

 

Za swojego mistrza spośród pisarzy fantastyki uznawała Gene’a Wolfe’a, którego ceniła za niesamowitą zdolność kreowania mentalności starożytnej z nieprawdopodobną erudycją, Ursulę le Guin, Raya Bradbury’ego uważała za mistrza słowa.

– Nie tylko fantastyką żyłam, uczyłam się pisania też na przykład na wielkiej literaturze amerykańskiej: Steinbeck, Faulkner, na iberoamerykańskiej, jak Julio Cortazar. Literatura jest rozległa, a ja miałam szczęście mieć wielu mistrzów i wiele inspiracji – mówiła w wywiadzie z 2015 r.

W pożarze ucierpiał mąż pisarki

W pożarze ranny został także mąż Kossakowskiej Jarosław Grzędowicz, wybitny pisarz fantasy, laureat nagrody Janusza Zajdla, twórca serii “Pan Lodowego Ogrodu”, tłumacz literatury i komiksów. Kossakowska podkreślała, że dom letniskowy w Starych Załubicach był miejscem powstania wielu utworów małżeństwa i źródłem inspiracji.

 

ZOBACZ: Emil Czeczko nie żyje. Pogrzeb dezertera prowokacją białoruskiego reżimu

 

– Wiosną widzę chmurę białych kwiatków, latem czerwone, kuszące owoce. Oraz całe mnóstwo ptaków, rzecz jasna. Najczęściej to szpaki, które kradną na potęgę, ustępując tylko gangom kawek o oczach jak cekiny i wielkich, żarłocznych dziobach. […] To na pewno lepszy widok niż ściana albo majaczący za mokrą szybą parking – mówiła w 2017 r. w rozmowie z portalem Booklips

 

 

nat/Interia

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment