Naukowcy dokonali niepokojącego odkrycia. Zaobserwowali, że pojawiły się nowe miejsca, w których występują tzw. “lasy zombie”. Problem dotyczy zachodnich stanów USA, głównie Kalifornii. Specjaliści uważają, że na skutek rosnących temperatur, obumierają tysiące lasów iglastych, które ostatecznie mają zastąpić drzewa bardziej pasujące do gorętszej planety.
Ocieplający się klimat spowodował ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie, ale występują też mniej zauważalne tego konsekwencje – poinformował serwis geographyrealm.com. Rosnące temperatury oznaczają, że tysiące obumierających lasów iglastych w Kalifornii nie będzie w stanie się odbudować. Stan co roku mierzy się z niszczycielskimi pożarami.
Czym jest “las zombie”?
Określenie “las zombie” odnosi się do grupy drzew (zwykle określonego gatunku), które nie są w stanie skutecznie produkować nowych sadzonek z powodu ocieplającego się klimatu.
Problem ma zwykle charakter regionalny, a w Kalifornia odnotowuje się rosnącą liczbę tzw. “lasów zombie”. Tysiące sosen ponderosa, sosen cukrowych i daglezji zostanie ostatecznie zastąpionych gatunkami drzew, które lepiej pasują do gorętszej planety – uważają specjaliści.
ZOBACZ: Smogowa apokalipsa w Nowym Jorku. Powodem pożary w Kanadzie
Szacuje się, że w regionie Sierra Nevada co najmniej jedna piąta drzew iglastych nie jest przystosowana do rosnących temperatur. W najlepszym przypadku w ciągu 77 lat liczba tych drzew podwoi się.
Dlaczego tak się dzieje?
Spalanie węgla, ropy i gazu jest główną przyczyną rekordowych temperatury na całym świecie. Paliwa te w trakcie procesu pozyskania energii, uwalniają zanieczyszczające gazy do atmosfery. Tam zatrzymują nadmiar ciepła ze słońca, a tym samym temperatura Ziemi wzrasta.
Chociaż termin “lasy zombie” przyciąga wzrok, nie jest całkiem adekwatny do sytuacji, w jakiej znajdują się lasy iglaste choćby w regionie Sierra Nevada.
“Zombie, jako stworzenia z naszej wyobraźni, mają wiele mocnych stron i asów w rękawie. Są siłą, z którą trzeba się liczyć. Z kolei drzewa iglaste Sierra Nevada nie mogą podjąć walki. Nie mają innego wyboru, jak tylko biernie stawić czoła zmianom – i wydaje się, że wyczerpały wszystkie swoje ewolucyjne możliwości przetrwania, takie jak stopniowa migracja na wyższe wysokości” – zauważył geographyrealm.com.
msm/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej