imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Nad Europę nadciąga potężny cyklon. Polskie placówki dyplomatyczne wydały komunikaty

ixkf68dz4xm7fnbq5mahpgz5vxzrx4td.jpg


Do Europy Zachodniej zbliża sztorm Ciaran. Ma on uderzyć w nocy ze środy na czwartek. Synoptycy prognozują ulewne deszcze i bardzo silny wiatr. W związku z nadchodzącym huraganem polskie placówki dyplomatyczne we Francji i Belgii wydały specjalne komunikaty. Polacy przebywający na obszarach zagrożonych sztormem proszeni są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do komunikatów lokalnych służb.

Cyklon Ciaran zmierza w stronę Europy znad Atlantyku. Meteorolodzy przewidują, że przyniesie ze sobą silne wichury i ulewne opady. Specjaliści ostrzegają, że wiatr może łamać i powalać drzewa, zrywać z budynków dachy oraz uszkadzać linie energetyczne. W dużej części Europy mogą również wystąpić powodzie lub podtopienia.

Wysoki stopień zagrożenia wywołał reakcję odpowiednich organów państwowych. Jak podał Reuters, francuskie służby w niektórych zachodnich regionach ogłosiły stan wysokiej gotowości. Mieszkańców wezwano do pozostania w domach, by uchronić się od ulewnych deszczów i sięgających nawet 170 km/h porywów wiatru.

Sztorm Ciaran zbliża się do Europy. Ostrzeżenia dla Polaków za granicą

Na zbliżające się zagrożenie zareagowały również polskie placówki dyplomatyczne. Przedstawicielstwa w Belgii i Francji skierowały do Polaków przebywających w tych krajach specjalne komunikaty.

 

ZOBACZ: Potężny polski czołg zauważony w Ukrainie. Ma ważne zadanie

Jako pierwszy ostrzeżenie wydał Konsulat Generalny w Lyonie. Do zachodniej i północnej Francji sztorm Ciaran ma dotrzeć jeszcze w środę 1 listopada – czytamy w komunikacie.

Cyklon przyniesie ze sobą “huraganowy wiatr, wysokie fale i podtopienia. Zapowiadane poważne zakłócenia komunikacji zbiorowej”. Dlatego “w nocy ze środy na czwartek pozostań w domu/hotelu i stosuj się do poleceń władz miejscowych” – ostrzegają Polaków przebywających we Francji pracownicy placówki.

Sztorm Ciaran zbliża się do Europy. Reagują polskie placówki dyplomatyczne

Z kolei Ambasada w Brukseli, powołując się na belgijski Królewski Instytut Meteorologiczny, ostrzega, że Ciaran dotrze do wybrzeża Belgii nad ranem w czwartek 2 listopada.

 

ZOBACZ: Francja: Policjanci postrzelili kobietę w metrze. Groziła atakiem terrorystycznym

W związku z tym “należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami miejscowych władz” – czytamy we wpisie Ambasady RP w Brukseli.

W Polsce Ciaran pojawi się w piątek. Meteorolodzy przewidują, że cyklon spowoduje w naszym kraju załamanie pogody, któremu towarzyszyć będą silny wiatr – nawet do 80 km/h – i intensywne opady deszczu.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment