imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Na Ukrainie okradane są groby polskich żołnierzy

ukrainiec-dziki

Strona główna &gt Polska &gt Na Ukrainie okradane są groby polskich żołnierzy Na Ukrainie okradane są groby polskich żołnierzy AdRo203 Polska, Ukraina 0

Na Ukrainie groby polskich żołnierzy Września rozkopują poszukiwacze militariów.

W okolicach Lwowa jest ponad trzydzieści miejsc, gdzie spoczywają polscy żołnierze z września 1939 r. W sumie około tysiąca osób. Ale nie mamy możliwości ekshumowania ich szczątków. Te groby są rozkopywane, ograbiane ze wszystkiego – mówi „Naszemu Dziennikowi” dr Leon Popek, naczelnik Wydziału Kresowego w Biurze Poszukiwań i Ekshumacji IPN.

– A na pchlim targu we Lwowie nasi turyści w dobrej wierze kupują pamiątki, polskie orzełki z koroną, guziki od płaszczy wojskowych, nieśmiertelniki – ubolewa. Fakt tego haniebnego procederu potwierdzają Polacy mieszkający na Ukrainie.

– Zdarzało się to na pewno jeszcze dwa lata temu – relacjonuje Stefan Adamski, harcmistrz ze Lwowa, który poszukuje miejsc pochówków polskich żołnierzy. Zaznacza, że ostatnio nie docierają do niego informacje o takich przypadkach.

– Co się dzieje w okolicach Janowa pod Lwowem, naprawdę trudno mi powiedzieć – mówi. W lasach w okolicach Janowa znajduje się duża część mogił żołnierzy Września.

– Problem jest ciągle aktualny – podkreśla dr Popek. Wskazuje, że w niektórych wsiach na Ukrainie jest po kilkudziesięciu tzw. czarnych archeologów. Po „odkryciu” mogiły informacja szybko się rozchodzi wśród szabrowników i po miesiącu jest ona „wyczyszczona”. Sytuację pogarsza fakt, że mimo zakazu prowadzenia na własną rękę działań eksploracyjnych faktycznie taka działalność jest tolerowana.

– Prawo ukraińskie zabrania „kopania” w lesie, ale ono nie jest w żaden sposób egzekwowane – dodaje Adamski. Zenon Baranowski

Źródło: „Nasz Dziennik”

Za: http://l24.lt/pl/swiat/item/256671-na-ukrainie-okradane-sa-groby-polskich-zolnierzy

Data publikacji: 22.07.2018

chazarska dzicz Ukrainyukraińska psychopatiaukraińskie barbarzyństwo
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment