imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Mateusz Morawiecki o tworzeniu nowego rządu: Proces trwa. Skład gabinetu za kilka dni

ffusfgoq11a8s7rrjobbc5n1brgzu8eg.jpg


– Proces tworzenia rządu trwa – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, prezentacja nowej Rady Ministrów nastąpi za siedem, osiem dni. – Od decyzji Sejmu będzie zależało, czy uda się go powołać – zaznaczył premier.

Podczas oświadczenia dla prasy po czwartkowym nieformalnym spotkaniu części liderów rządów państw UE w Zagrzebiu premier M. Morawiecki został zapytany, czy pojedzie na grudniowy szczyt Rady Europejskiej.

 

– Zobaczymy. Proces tworzenia rządu oczywiście jest w trakcie – zaznaczył premier. – Skład nowej Rady Ministrów zaprezentuję za siedem, osiem dni – zadeklarował.

 

Jak dodał Morawiecki, to od decyzji Sejmu będzie zależało, czy uda się utworzyć nowy rząd czy nie.

Prezydent desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki. Następnie – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – prezydent desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

 

Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

 

ZOBACZ: Kiedy Mateusz Morawiecki przedstawi skład rządu? Piotr Müller o dacie

 

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

mbl/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment