imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Latoszyn-Zdrój zwycięzcą konkursu EKO HESTIA SPA

DOC.20201130.37832669.1.jpg


Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP/Pijalnia wód mineralnych w Latoszynie Zdroju

Latoszyn-Zdrój został najbardziej ekologicznym uzdrowiskiem w Polsce – zdecydowało Jury V edycji konkursu „EKO HESTIA SPA”. Nagrodą główną jest 100 tysięcy złotych. Latoszyn-Zdrój znajduje się w gminie Dębica w województwie podkarpackim.

100 tysięcy złotych, które ERGO Hestia przekaże gminie, zostanie wykorzystane na dalszy rozwój terenów leśnych, parkowych i rekreacyjnych. Uzdrowisko zostało reaktywowane po ponad 75 latach. Szczyt popularności osiągało w XIX wieku. Słynęło ze znakomitych siarczanych wód leczniczych. Istniejące tam: zakład leczniczy, łazienki oraz pensjonaty zostały całkowicie zniszczone podczas II Wojny Światowej.

Jury konkursu pod uwagę bierze ostatnie 5 lat działalności uzdrowisk. W tym okresie Latoszyn-Zdrój bardzo się zmienił: począwszy od uporządkowania i zmodernizowania gospodarki wodno-ściekowej w całej gminie Dębica, poprzez wysoką jakość recyklingu, fotowoltaikę, stworzenie centrum edukacji ekologicznej oraz budowę tężni, basenów i zaplecza rehabilitacyjnego, po unikalny projekt „ochrony bioróżnorodności biologicznej kompleksów leśnych”. Na zmianach bardzo skorzystało środowisko.

„Historia reaktywacji przedwojennego uzdrowiska Latoszyn-Zdrój to wielki sukces władz gminy Dębica i dowód na to, że uzdrowiskowe idee są realizowane z ogromnym poszanowaniem dla naturalnego środowiska i przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań proekologicznych” – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych.

Konkurs „EKO HESTIA SPA” organizowany jest od pięciu lat wspólnie przez Grupę ERGO Hestia oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. Brało już w nim do tej pory udział 28 polskich miejscowości o statusie uzdrowiska. Dotychczasowymi laureatami byli: Uniejów (2016), Busko-Zdrój (2017), Inowrocław (2018) oraz Lądek-Zdrój (2019).

„W ciągu trwania konkursu polskie uzdrowiska znacznie się zmieniły. Działania prośrodowiskowe stają się w nich standardem i punktem wyjścia. To cieszy zwłaszcza dlatego, że wspólne działanie na rzecz otoczenia zawsze przynosi lepsze efekty. Wartość konkursu stanowi przede wszystkim liczba kandydatów do nagrody głównej. Wskazuje ona, jak wiele polskich uzdrowisk dba o środowisko” – podkreśla Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie ERGO Hestia.

W finale tegorocznego konkursu Latoszyn-Zdrój wygrał ze znanymi uzdrowiskami, takimi jak Muszyna, Piwniczna-Zdrój z województwa małopolskiego czy Długopole-Zdrój w gminie Bystrzyca Kłodzka w województwie dolnośląskim.

Organizatorzy zapowiadają również opracowanie i publikację ogólnodostępnego przewodnika po polskich ekouzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie SGU RP.

O ERGO Hestii:

Grupa ERGO Hestia to druga co do wielkości firma ubezpieczeniowa na polskim rynku, pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Od niemal 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi.

Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Prezesem Grupy ERGO Hestia od niemal 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

 


Source link

Leave a Comment