imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Jak zwracać się do adwokata? – Wolna Polska – Wiadomości

29aa62053a5dc7744b0f9be154db093f


Wielu z nas zastanawia się, jak zwracać się do adwokata. Ten zawód jest bardzo prestiżowy, ale też obarczony wieloma wymogami formalnymi, które trzeba spełnić – zarówno w odniesieniu do załatwiania różnych spraw, jak i komunikacji prawników z klientami. Czy sformułowanie typu „panie mecenasie”, „pani mecenas” sprawdzi się w każdym przypadku? Zobacz, jak tytułować adwokata, aby sprostać formalnym wymaganiom.

Mecenas, adwokat czy pełnomocnik? Jak się zwracać

Kwestia, jak tytułować przedstawiciela prawa nastręcza trudności, a czasem i zakłopotania wielu osobom. Zazwyczaj do adwokata udajemy się z ważną sprawą, która wzbudza emocje lub nerwy. Klienci kancelarii często korzystają z porad rozwodowych, zasięgają opinii co do spornych spraw firmowych lub prywatnych, więc nietrudno domyślić się, jaki poziom stresu towarzyszy już przy samej wizycie ze specjalistą. Lepiej zaoszczędzić sobie dodatkowych nerwów wynikających z niewiedzy, jak zwracać się do adwokata. Każdy z nas wie, że są tutaj pewne formalne wytyczne, a środowisko to jest bardzo wymagające pod względem ich wypełniania. Oczywiście nie każdy prawnik będzie miał za złe klientowi, jeśli ten się pomyli, ale warto być przygotowanym i wiedzieć, jak tytułować adwokata podczas konsultacji prawnej. Po pierwsze, często prawnik jest naszym reprezentantem, który występuje w naszym imieniu przed obliczem różnych organów lub w sądzie. Z tego względu można go przedstawiać wówczas jako swojego pełnomocnika, zważywszy, że w takich sprawach zostaje udzielone pełnomocnictwo na piśmie. A jak bezpośrednio zwracać się do prawnika?

Jak mówić do adwokata? Oraz do radcy prawnego i prokuratora

Tytuły, jakimi obdarzamy przedstawicieli prawa, zależą od pełnionej przez nich funkcji i de facto zawodu. Do adwokata zwracamy się per „panie mecenasie” lub „pani mecenas”, ale do radcy prawnego już inaczej – wówczas mówimy „panie radco” lub „pani radco”. Radca prawny posiada te same uprawnienia, jakie ma adwokat, lecz nie może występować w roli obrońcy w sprawach o charakterze karnym oraz karno-skarbowym. Dalej, jeśli przyjdzie nam zwrócić się do prokuratora, wówczas użyjmy sformułowania „panie lub pani prokurator”. Natomiast do osoby, która jest aplikantem, mówimy „panie aplikancie” bądź „pani aplikant”. Jak widać, rozróżnienie jest spore, ale zależy od zawodu, więc nie tak trudno je zapamiętać. Adwokaci z Płocka prowadzą różne sprawy, zarówno dotyczące spraw prywatnych, jak i firmowych oraz sprawy karne. Odpowiednie tytułowanie będzie oznaką szacunku oraz wypełni wymogi formalne w trakcie spotkań.


Source link

Leave a Comment