imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Energetyczna niezależność czy niewolnictwo? – Wolna Polska – Wiadomości

maxresdefault-4-1200x630.jpg


Polityka energetyczna naszego państwa to temat zajmujący od lat jedno z kluczowych miejsc w agendach kolejnych gabinetów. Ostatnie lata przynoszą promowaną przez zachodnie elity politykę dekarbonizacji, dokonywaną pod hasłem „troski o klimat”.

Dla polskiej energetyki, wciąż opartej w dużej mierze na węglu, unijna polityka limitów emisji dwutlenku węgla jest niemalże zabójcza. Dodatkowy cios przyniosły czasowe zamknięcia śląskich kopalń, dokonane z przyczyn sanitarnych. Pozyskiwanie innych surowców energetycznych, głównie gazu ziemnego, budzi również pewne kontrowersje.

Uniezależnienie od Rosji zostało dokonane poprzez zakupy tego paliwa ze Stanów Zjednoczonych i Kataru, które nie zawsze były korzystne cenowo, co umyka opinii publicznej. Przyszłość polskiej energetyki stoi więc dziś pod dużym znakiem zapytania.

Czy nadal pozyskiwać prąd z węgla? A może warto zainwestować w nowe technologie? I co z wciąż niewybudowaną polską siłownią jądrową? Na te i inne pytania odpowiedź w kolejnym programie z serii „Dokąd zmierzamy?”, którego gościem będzie ekspert ds. energetyki Andrzej Szczęśniak

Andrzej SzczęśniakEnergetyczna niezależnośćniewolnictwo


Source link

Leave a Comment