imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Istotne odkrycie naukowców. Ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie

6kq9yciji5i3wkiahbpnhnjyyn7y13ra.png


Wody na Marsie, w postaci solanek – może być mniej, niż zakładano, na co wskazuje nowa, dokładniejsza analiza. Odkrycie ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie i wyboru przyszłego miejsca lądowania na nim ludzi.

Naukowcy z Arkansas Center for Space and Planetary Sciences opracowali mapę możliwego występowania na Marsies olanek. Mapa powstała na podstawie analiz tempa parowania takich roztworów – i danych na temat marsjańskiej pogody.

 

ZOBACZ: Elon Musk: „Kosmici zbudowali piramidy”. Egipt zaprzecza i zaprasza go do przyjazdu

 

Solanki to roztwory wody i różnych soli. W porównaniu do czystej wody m.in. parują i wrzą w wyższej temperaturze, a zamarzają w niższej.

Wody na Marsie jest mniej? 

Tworząc mapę, badacze – w przeciwieństwie do twórców wcześniejszych, prostszych modeli – wzięli tym razem pod uwagę wszystkie możliwe przemiany fazowe cieczy: zamarzanie, wrzenie i parowanie. – Chodziło o spojrzenie na wszystkie te właściwości jednocześnie, zamiast pojedynczo. Potem stworzyliśmy mapę uwzględniającą wszystkie te procesy naraz – wyjaśnia prof. Vincent Chevrier, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie “The Planetary Science Journal”.

 

ZOBACZ: Na Atakamie odkryto mikroorganizmy! Podobne mogły/mogą istnieć na Marsie

 

Okazało się, że wody w postaci solanek może być na Marsie mniej, niż pokazywały wcześniejsze szacunki. Jak twierdzą w nowej publikacji naukowcy, solanki mogą krócej przetrwać na powierzchni planety w zimnych rejonach. – Najważniejszy wniosek jest taki, że jeśli nie uwzględni się wszystkich procesów jednocześnie, zawsze przeceni się stabilność solanek. Takie są realia tej sytuacji – twierdz prof. Chevier.

Istotna informacja dla ludzi 

Z kolei warunki najbardziej sprzyjające solankom mogą – według naukowców – istnieć w zakresie od średnich do wysokich szerokości geograficznych i w dużych kraterach na południowej półkuli. Płytko pod powierzchnią mogą być też obecne także w pobliżu równika. W najbardziej przychylnych warunkach solanki mogą się utrzymywać maksymalnie przez 12 godzin dziennie.

 

ZOBACZ: Astronauta z historycznej misji kapsuły Dragon-2 pokazał Ziemię z kosmosu [FILM]

 

– Nigdzie nie są one na tyle stabilne, by przetrwać na Marsie cały dzień – podkreśla badacz. To ważna informacja nie tylko z perspektywy naukowej ciekawości. Woda to podstawowy warunek życia. Będzie też potrzebna ludziom, jeśli kiedyś polecą na Czerwoną Planetę.

ms/ PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment