imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

I komunia święta. Pieniądze i prezenty. Do kogo należą? Kogo są?

000FBZUVCDWFEQHA-C429.jpg


  • Gdzie są moje pieniądze z komunii” – to pytanie zadają rodzicom młodzi Polacy, którzy pamiętają, że jako swój prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej dostali od gości gotówkę, ale nie wiedzą, co później się z nią stało. 
  • Niestety “klątwa znikania pieniędzy z komunii” jest powszechna, bo chociaż dzieci w większości chciałyby samodzielnie decydować o tym, na co je przeznaczyć, to w rzeczywistości nie zawsze tak to wygląda. 
  • Zdarza się, że mama lub tata bez konsultacji z dzieckiem lub co gorsza, wbrew jego woli, podejmują decyzję o zakupie danego produktu. 

11-latek, który w zeszłym roku miał komunię, postanowił zapytać rodziców o pieniądze z komunii przy niedzielnym obiedzie.

Aby rozwiać wątpliwości co do tego, czy takie zachowanie jest zgodne z polskim prawem, na podstawie ustaleń Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego wyjaśniamy, do kogo należą pieniądze z komunii. W jakim wieku dziecko może zacząć samodzielnie zarządzać swoimi pieniędzmi? 

Ekspert z Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego na podstawie zapisów w Kodeksie cywilnym wyjaśnia, że z punktu widzenia prawa właścicielem zebranych środków finansowych jest dziecko, które może np. nabywać pieniądze w ramach darowizny. Jego zdaniem, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że zezwolenie na samodzielne zarządzenie środkami finansowymi przez dziecko byłoby nierozsądne z uwagi na jego wiek. 

Zwłaszcza że dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej, nie ma zdolności do czynności prawnych, którą nabywa się dopiero po ukończeniu 13. roku życia, a więc zgodnie z art. 14 § 1 kodeksu cywilnego, nie może zawierać umów. Wyjątkiem może być jedynie załatwianie drobnych spraw życia codziennego tj. zakup bułki w szkolnym sklepiku. 

W praktyce oznacza to, że w przypadku, gdyby za pieniądze z komunii dziecko kupiło sobie drogi sprzęt, np. konsolę lub komputer, jedynie rodzice mogliby zwrócić sprzęt do sklepu, żądając zwrotu pieniędzy.

Nie, jednak zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego to rodzice sprawują nad nimi zarząd do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. 

Zatem rodzice powinni przeznaczyć pieniądze z komunii na cel zgodny z potrzebami dziecka. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ sprawowanie zarządu nad majątkiem potomka w nieodpowiedni sposób można udowodnić w sądzie. Orzeka on, czy aby na pewno władza rodzicielska jest wykonywana właściwie i w zgodzie z interesem dziecka.

Czytaj również:

Komunia na kredyt. Co czwarty rodzic wyprawi przyjęcie za pożyczone pieniądze

Pierwsza Komunia Święta. Najlepsze prezenty do 500, 1000, 1500 złotych

Pierwsza Komunia Święta na zamku lub w stodole? Polacy często tak robią

Pierwsza Komunia Święta. Prezenty dla chłopców i dziewczynek

Zobacz także: 


Source link

Leave a Comment