imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Głosowanie za pomocą smartfonów. Estonia zatwierdziła projekt ustawy

i2h79h9oqruekny3mpxg77xbw5ba47y6.jpg


Estończycy będą mogli głosować za pomocą telefonu i to najpewniej już przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Minister gospodarki i informatyki wskazuje, że to wynik zmieniającego się świata, za którym musi podążać prawo.

Rząd Estonii zatwierdził w czwartek projekt ustawy zmieniający zasady głosowania elektronicznego. Dla stworzenia możliwości telefonicznego udziału w wyborach ma zostać stworzona specjalna, rządowa aplikacja obsługiwana przez najpopularniejsze systemy operacyjne.

 

ZOBACZ: Konferencja Adama Glapińskiego. “Pokonaliśmy hydrę wysokiej inflacji”

 

Wybór systemów operacyjnych ma być oparty na powszechnym stosowaniu oraz bezpieczeństwie przy zachowaniu neutralności technologicznej.

 

– Wierzymy, że głosowanie mobilne mogłoby być gotowe na wybory do Parlamentu Europejskiego. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu tak się nie stanie, proces głosowania mobilnego będzie postępował i będzie można z niego skorzystać podczas następnych wyborów samorządowych w Estonii – przekazał minister gospodarki i informatyki Estonii Tiit Riisalo, który jako źródło pomysłu wskazał potrzebę zmiany prawa w odpowiedzi na “zmieniający się świat”.

 

ZOBACZ: Blokada przejść granicznych. Ukraina nie pójdzie na kompromis

 

Głosowanie ma odbywać się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Obecnie możliwe jest głosowanie papierowe oraz e-głosowanie, umożliwiające oddanie głosu przed otwarciem lokali wyborczych. Telefoniczny sposób głosowania miałby pozwolić również na anulację głosu, oddanego przed wizytą w lokalu wyborczym.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment