imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Debata Dnia. Posłanki KO i Lewicy przeciwne wicemarszałkowi z Konfederacji

4m8ve6s15d62xew8dmhhuqq35y47rwm4.jpg


Trwają rozmowy odnośnie do tego, kto zasiądzie na miejscu marszałka i wicemarszałków Sejmu. W środę w mediach pojawiły się doniesienia mówiące o tym, że przedstawiciele Lewicy i Koalicji Obywatelskiej są przeciwni, by ktoś z klubu Konfederacji objął funkcję wicemarszałka. Według doniesień kandydatem ugrupowania na to stanowisko miałby być Krzysztof Bosak.

W programie “Debata Dnia” na antenie Polsat News z Agnieszką Gozdyrą o tej sprawie rozmawiały posłanki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, Monika Wielichowska z KO i poseł Daniel Milewski z PiS.

A. Dziemianowicz-Bąk: Nie zagłosowałabym na Krzysztofa Bosaka

Pierwsza na pytanie o przyznanie funkcji wicemarszałka dla kogoś z klubu parlamentarnego Konfederacji odpowiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Posłanka zaznaczyła, że ta kwestia zostanie rozwiązana na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Podkreśliła jednak, że sama nie zagłosowałaby za przyznaniem tej funkcji Krzysztofowi Bosakowi.

 

ZOBACZ: Litewka przeciwko liberalizacji aborcji? Posłanka Lewicy: “Nie zna rzeczywistości”

Dziemianowicz-Bąk przypomniała, że na początku kończącej się kadencji posłowie konfederacji głosowali przeciwko wszystkim kandydatom na wicemarszałków. – Konfederacja nie mieści się w ramach demokratycznej debaty – dodała.

Posłanka zwróciła również uwagę na to, że Bosak jest wśród 20 posłów, którzy najrzadziej są obecni w Sejmie podczas głosowania. – Osoba z tego grona nie powinna być marszałkiem – stwierdziła posłanka Lewicy.

M. Wielichowska: Konfederacja to Konfederacja

Podobne zdanie wyraziła w tej kwestii posłanka KO Monika Wielichowska.

 

ZOBACZ: “Gość Wydarzeń”. M. Wójcik o “kuriozalnej” sytuacji związanej z W. Karpińskim

– Jeśli chodzi o moje zdanie, to również nie – oświadczyła.

Zapytana dlaczego, posłanka powiedziała, że “Konfederacja jest Konfederacją“. – Przede wszystkim będzie małym klubem, a po drugie ich stanowiska w wielu sprawach w ogóle nie jestem w stanie podzielić – dodała.

Wielichowska zaznaczyła również, że żadne decyzje w tym temacie jeszcze nie zapadły.

 

ZOBACZ: Nowi wicemarszałkowie Sejmu. Demokratyczna opozycja zabierze większość stanowisk

Na pytanie Agnieszki Gozdyry o to, czy każde demokratycznie wybrane ugrupowanie, które może sformułować klub powinno mieć wicemarszałka posłanka Wielichowska odpowiedziała, że o tym zdecydują liderzy ugrupowań.

– A następnie posłowie i posłanki, w głosowaniu – dodała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

D. Milewski: Kwestia personalna jest wtórna

Przeciwne stanowisko do Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i Moniki Wielichowskiej zajął poseł Daniel Milewski z PiS.

 

ZOBACZ: Kto zostanie marszałkiem Senatu? K. Kwiatkowski: Wiele wskazuje, że przedstawiciel KO

– Jestem zdumiony tym, że demokracja, demokracja, ale sprawiedliwość musi być po stronie tych, którzy się demokratami tak mocno mienią – powiedział Milewski, wskazując na posłanki Lewicy i KO

 

Polityk PiS podkreślił również, że w temacie wyboru wicemarszałka “kwestia personalna jest wtórna“. Nie przyznał jednak wprost, że zagłosowałby za kandydaturą Krzysztofa Bosaka czy innego członka klubu Konfederacji.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment