imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Francuska premier Elisabeth Borne rezygnuje ze stanowiska. Jest komentarz Macrona

21bt2vdq7gv2pv4if7e8bheyhjn7edop.jpgW poniedziałek premier Francji podała się do dymisji. Jej rezygnację przyjął prezydent kraju, który podziękował Elisabeth Borne za współpracę. Pałac Elizejski przekazał, że dalej będzie ona pełniła obowiązki premier w rządzie Emmanuela Macrona do momentu przedstawienia nowego rządu.

Francuskie media podają, że Borne zrezygnowała ze stanowiska przed tym, jak Emmanuel Macron ujawnił zmiany w jego rządzie. Modyfikacje mają być “powiewem świeżości” w pięcioletniej kadencji.

 

“Pani praca w służbie Narodu była wzorowa każdego dnia. Realizowała pani nasz projekt z odwagą, zaangażowaniem i determinacją. Z całego serca dziękuję” – napisał prezydent Francji w social mediach.

Premier Francji rezygnuje ze stanowiska 

“W systemie francuskim prezydent ustala ogólną politykę, a premier odpowiada za bieżące zarządzanie rządem, co oznacza, że ​​ten drugi często płaci cenę, gdy administracja popada w zawirowania” – pisze dziennik “Le Monde”. Wiele osób uważa, że właśnie tak było w tym przypadku.

 

Macron postanowił odświeżyć rząd, aby zyskać przychylność obywateli, a według mediów Borne odeszła, zanim to oficjalnie podziękowano jej za współpracę. W rezygnacji napisała, że “kontynuacja reform” jest “bardziej konieczna niż kiedykolwiek”. Wskazała również, że “pasjonowała ją ta misja”. 

Kto będzie teraz premierem Francji?

Po tym, jak francuski prezydent wygrał drugą kadencję w 2022 r., jego rząd spotkał się z ogromnymi protestami dotyczącymi reform emerytalnych, utratą ogólnej większości w wyborach parlamentarnych i kontrowersjami wokół przepisów imigracyjnych.

 

Wśród nazwisk, jakie przewijają się w kolejce do objęcia stanowiska premiera Francji, pojawia się minister edukacji Gabriel Attal. Co ciekawe, jeśli 34-latek stanie na czele rządu będzie najmłodszym i jednocześnie pierwszym premierem Francji, który zadeklarował, że jest gejem

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment