imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Forum Holocaustu w pigułce. Putin wskazuje “współwinnych”, a Armia Czerwona jako “pierwsza, która walczyła z nazistami”

Strona główna > Polska > Forum Holocaustu w pigułce. Putin wskazuje “współwinnych”, a Armia Czerwona jako “pierwsza, która walczyła z nazistami” Forum Holocaustu w pigułce. Putin wskazuje “współwinnych”, a Armia Czerwona jako “pierwsza, która walczyła z nazistami” Kasia Polska 3

W Jerozolimie trwa V Światowe Forum Holocaustu, gdzie większą uwagę od upamiętnienia ofiar wyzwolonego 75 lat temu obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, przykuwa spektakl Władimira Putina i Mosze Kantora, którzy próbują go wykorzystać do wybielenia historii Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej.

O tym, że rosyjski prezydent będzie próbował gloryfikować dokonania Armii Czerwonej podczas Forum, wiedział chyba każdy. Putin w swoim przemówieniu w końcu podkreślił, że “Związek Radziecki w 1945 roku położył kres barbarzyńskim planom nazistów”. Problem w tym, że Armia Czerwona nie jest pokazywana jedynie jako wojsko, które pokonało Niemców, ale też jako wojsko “które pierwsze przeciwstawiło się III Rzeszy”. A przynajmniej tak wynika z filmu, jaki zaprezentowano podczas Światowego Forum Holocaustu. W tej narracji wojna zaczyna się dopiero w 1942 roku, a ZSRR pokazywany jest jako wybawiciel Europy.

W filmie o historii II wojny światowej puszczonym na Światowym Forum Holokaustu powiedziano wprost, że "Armia Czerwona jako pierwsza" starła się z nazistami. Wojna de facto zaczyna się w 1942 od Stalingradu. Nic na temat jej wybuchu, sowieci jako główni wyzwoliciele Europy.

— Marcin Makowski (@makowski_m) January 23, 2020

Autorzy filmu chyba “zapomnieli” o heroicznym przeciwstawieniu się Polaków, którzy ze wszystkich sił próbowali bronić Rzeczpospolitej przed nazistowską inwazją. Być może obrana byłaby skuteczniejsza, gdyby 17 września 1939 do Polski nie wkroczyła Armia Czerwona, realizująca założenia paktu Ribbentrop-Mołotow. No, ale według narracji płynącej z Kremla układ nazywany przez niektórych historyków “IV rozbiorem Polski” nie był aż taki istotny, a przecież Związek Radziecki przybył do zaatakowanej Polski jedynie z pomocą. Pomocą, która skończyła się masową wywózką Polaków do łagrów i rozstrzelaniem w Katyniu. No, ale jak mają pamiętać o Polsce, skoro nie znają nawet ówczesnych granic?

Światowe Forum Holokaustu – czy Putin wypowiedział się miękko, czy nie – to w warstwie narracji historycznej praktyczne wymazanie Polski z dziejów II wojny światowej, marginalizacja Aliantów Zachodnich, gloryfikacja Armii Czerwonej i walecznego ducha Francuzów. Tak to wygląda.

— Marcin Makowski (@makowski_m) January 23, 2020

Oczywiście Rosja, jako dziedziczka ZSRR, ma być nadal pięknym azylem dla Żydów i wszystkich ludów Europy. Sam organizator całego przedsięwzięcia Mosze Kantor podaje ją jako państwo “z niskim poziomem antysemityzmu”, nie mogąc się nachwalić “skutecznej polityki Kremla piętnującej wszelkie przejawy nienawiści”. Takie spokoju, jak w Rosji nie odnajduje w innych państwach, grzmiąc iż nadal, ok 75 lat po wojnie “wielu Żydów boi się przechadzać ulicami Europy w obawie przed atakami”. Co jeszcze ciekawsze uznał, że obawa jest na tyle duża, iż za 30 lat “Żydzi mogą zniknąć z Europy”.

To jednak nie koniec! Na scenę w pewnym momencie wychodzi Emmanuel Macron, który zaczął szybko komplementować Kantora za jego działalności. Pomijając zupełnie kwestię kolaboracji rządu Vichy z III Rzeszą oraz sporą skalą wydawania niemieckim żołnierzom ludności żydowskiej (którzy potem trafiali m.in. do obozu w Auschwitz) zaczął wychwalać francuski ruch oporu, który miał “dzielnie przeciwstawić się nazistom”. Wtórowała mu przewodnicząca gali.

23.01.2020 r. -Światowe Forum Holocaustu.

Nie jest mi dzisiaj do śmiechu, ale jak czytam takie słowa Macrona:

"Obecność Francji w Jerozolimie jest symboliczna. Francja miała swój wielki udział w wyzwoleniu świata od nazizmu" pic.twitter.com/Ahj5fDUkqH

— Historia Fotografią Pisana (@Jan34733995) January 23, 2020

Możemy być jednak “wdzięczni” Putinowi. Tyle się nasłuchaliśmy w ostatnich tygodniach ze strony rosyjskich władz o naszej współpracy z nazistami w eksterminacji Żydów, że rosyjski prezydent tym razem postanowił dać nam spokój i nie wymieniał wśród współwinnych Holocaustu. Zamiast Polaków, wspomniał o Ukraińcach i Litwinach.

To byli naziści, ale też pomocnicy we wszystkich krajach Europy. W tych krajach zamordowano najwięcej Żydów. Na Ukrainie półtora miliona Żydów, Na Litwie 220 tysięcy Żydów. Holokaust przeżyło tylko kilkuset Żydów z Litwy. To była zagłada. Nie udałoby się to bez pomocy innych krajów – mówił Putin, który wspomniał nawet, że podobny los był planowany wobec Rosjan, Białorusinów i Polaków.

Ciekawy jest również fakt, że zarówno Putin, jak i Kantor, bez problemu wspominali o różnych narodowościach, a jakoś przez gardło nie przechodziły im “Niemcy”, których to nazwę zastępowali wyrazem “naziści”. Zresztą co by nie mówić – to właśnie przedstawiciel niemieckiej polityki najszczerzej mówi o całej tragedii Holocaustu, przyznając iż jego naród jest winny tej zbrodni, przy okazji nie przenosząc części odpowiedzialności na inne narodowości.

Oczywiście najszczerzej – co od dawna nie dziwi – o II wojnie światowej mówią przedstawiciele Niemiec. Tym razem Frank Walter Steinmeier. Pytanie dlaczego innych nie stać na podobne słowa?

— Marcin Makowski (@makowski_m) January 23, 2020

Źródło: https://www.stefczyk.info/2020/01/23/forum-holocaustu-w-pigulce-putin-wskazuje-wspolwinnych-a-armia-czerwona-jako-pierwsza-ktora-walczyla-z-nazistami/

Kasia
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment