imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Film Oppenheimer budzi kontrowersje w Indiach. Chodzi o świętą księgę

7w7jo6xtv33us1oevngm37np9cb3gos1.png


– Stałem się Śmiercią, niszczycielem światów – mówi podczas jednej z intymnych scen główny bohater filmu “Oppenheimer”. Zdanie będące cytatem z jednej ze świętych ksiąg hinduizmu stało się pretekstem do dyskusji w Indiach. Nacjonaliści uważają kontekst jego wykorzystania “złośliwym atakiem na religię”.

Od piątku na ekranach kin możemy oglądać film “Oppenheimer” Christophera Nolana. W premierowy weekend dramat opowiadający o twórcy bomby atomowej zarobił 80,5 miliona dolarów.

 

Okazuje się, że doceniana przez widzów i krytyków produkcja nie spodobała się wszystkim. Intymna scena głównego bohatera (gra go Cillian Murphy), czytającego w łóżku ze swoją kochanką (Florence Pugh) fragmenty “Bhagawadgity” – jednej ze świętych ksiąg hinduizmu – wywołała protesty w Indiach.

 

Chodzi o odczytane przez Oppenheimera zdanie: “Stałem się Śmiercią, niszczycielem światów”. Indie starają się o ocenzurowanie tego ujęcia.

Cytat z “Oppenhemiera”. “Złośliwy atak na hinduizm”

Znany nacjonalista, komisarz ds. informacji Uday Mahurkar, opublikował na platformie X (dawniej Twitter) list otwarty do Christophera Nolana.

 

Według niego film to “złośliwy atak na hinduizm”, a scena jest absolutnie “zbędna” z punktu widzenia narracji produkcji.

 

“To bezpośredni atak na uczucia religijne miliardów tolerancyjnych Hindusów” – podkreśla Mahurkar, sugerując, że umieszczenie wspomnianej sceny w dziele to przykład konspiracyjnej działalności “antyhinduistyczych sił”.

 

Mahurkar zaapelował do Nolana, by usunął ten fragment.

 

“Abyś zrobił to, co konieczne, by podtrzymać godność tej świętej księgi. Jeśli jednak zignorujesz ten apel, będzie to oznaczało celowy atak na indyjską cywilizację” – podkreślił.

 

Jak czytamy na CNN, Mahurkar oskarżył go też o bycie “częścią większego spisku sił anty-hinduskich”.

ac/kg/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment