imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Ferie zimowe 2023. Terminy dla województw. Wypoczynek w Polsce czy za granicą?

4r357ztxs8u6y4bum6kodm2sgifw4xq3.png


Dla uczniów w Łodzi lada moment zabrzmi ostatni dzwonek. Bo choć oficjalnie dopiero w poniedziałek – to tak naprawdę już dziś – w pięciu województwach w Polsce zaczynają się ferie zimowe – przekazała reporterka Polsat News Katarzyna Kajdasz.

 

Według ustalonego podziału, dwutygodniowa przerwa w zajęciach rozpoczyna się dla uczniów z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego i potrwa do 29 stycznia.

 

Potem, między 21 stycznia a 5 lutego, ferie będą mieć uczniowie z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego.

 

Następnie, od 28 stycznia do 12 lutego, przerwę w nauce będą mieć uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego.

 

Uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego ferie rozpoczną 11 lutego i zakończą 26 lutego jako ostatni.

Dużo osób decyduje się na wyjazd za granicę

W tym roku wielu osobom zimowe plany pokrzyżowała nie tylko pogoda, ale także rosnące ceny. Dodatkowo w Polsce jest śniegu jak na lekarstwo, zatem popularność w kraju zyskały nowe kierunki.

 

– Popularne stają się ferie nad morzem, nad jeziorami, w agroturystyce – powiedział Marek Kamieński z biura podroży Mag-Mar. – To są miejsca alternatywne do tych gór, gdzie zawsze jeździliśmy na narty – dodał.

 

Dużo osób decyduje się nawet na wyjazd za granicę ponieważ tam ceny są porównywalne albo niższe.

 

ZOBACZ: Tatry. Pięcioosobowa rodzina utknęła na Zawracie. Wyszła w góry bez przygotowania

 

– Są to kierunki takie jak Egipt, Tunezja, Dżerba – przekazał Marek Kamieński. – Za tygodniowy pobyt zapłacimy nie więcej niż dwa tysiące złotych. Ale to opcja dla fanów wysokich temperatur – wyjaśnił.

 

Ci, którzy nie chcą rezygnować ze śniegu – wybierają – i tu zaskoczenie – Turcję.

 

– Ten kierunek zawsze kojarzy nam się z letnim wypoczynkiem, ale ma także świetne warunki narciarskie – dodał właściciel biura podroży Mag-Mar. – Za 1800 – 2000 zł można polecieć na tydzień pobytu z karnetami na narty w Turcji – wyjaśnił.

 

WIDEO: Rozpoczynają się ferie zimowe. Popularne stają się nowe kierunki wypoczynku

 

 

W polskich górach nadzieja na udany sezon na razie stopniała – co mrozi krew w żyłach przedsiębiorcom i hotelarzom. Tak ciepłego stycznia nie pamiętają nawet najstarsi górale.

 

– Podejmujemy walkę – powiedziała Aneta Lustyka ze stacja narciarska pod Wangiem w Karpaczu. – Czekamy na zmianę pogody i tak naprawdę nie mamy innego wyjścia, bo mamy zobowiązania kredytowe i leasingowe – dodała.

 

Dla dzieci, które nie wyjeżdżają, miasta przygotowują alternatywy. Półkolonie w łódzkich szkołach rozeszły się jak świeże bułeczki.

Policja: Podczas kontroli drogowych taryfy ulgowej nie będzie

– W domach kultury odbywają się też półkolonie dla dzieci z warsztatami plastycznymi, ekologicznymi, muzycznymi i tanecznymi – przekazała rzeczniczka prasowa prezydenta miasta Łódź Paulina Klimas-Stasiak. Dodała, że jest dużo ofert dla uczniów w każdym wieku.

 

Pełne ręce roboty będą mieć funkcjonariusze drogówki, którzy już zapowiadają wzmożone kontrole.

 

– Będziemy zwracać uwagę przede wszystkim na rozsadek za kierownicą – powiedział kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Jeżeli chodzi o najpoważniejsze wykroczenia czy zachowania, które skutkują przestępstwami w ruchu drogowym, to tutaj taryfy ulgowej nie będzie – dodał.

 

ZOBACZ: Sposoby na inflację. Tak oszczędzają w szkołach i szpitalach. Rachunki za prąd i ciepło maleją

 

Ulga, może się za to trafić w niektórych ofertach last minute. 

 

– Wszystko teraz się odbywa w tym momencie prawie na ostatnią chwilę, czyli na dwa dni przed wylotem – przekazał Marek Kamieński.

 

Najwięcej czasu na decyzję mają mieszkańcy Mazowsza, Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego i Opolszczyzny. Tam ferie rozpoczną się dopiero w ostatniej turze.

mbl/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment