imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Episkopat: Proces kanonizacyjny Jana Pawła II był prowadzony rzetelnie

9feyhyzwiv4zhq7vxy1apkouqvgoazn3.jpeg


– W przestrzeni publicznej pojawia się wiele wypowiedzi, że kanonizacja Jana Pawła II była robiona na chybcika, za wcześnie, bez przejrzenia dokumentów – stwierdził abp Wojciech Polak. – Chcę jednak powiedzieć, że proces ten był prowadzony rzetelnie – podkreślił Prymas Polski na wtorkowej konferencji prasowej.

 

Abp Polak podkreślił, że może mówić jedynie o polskiej części komisji kanonizacyjnej. – Komisja historyczna, która została powołana do życia w Krakowie, zajmowała się dokumentami z krakowskiego okresu posługi kardynała Karola Wojtyły. Pracowało w niej dwóch historyków, ks. Prof. Jacek Urban, no i ja – wyjaśnił Prymas Polski.

Prymas Polski: Archiwa kościelne są dostępne na normalnych zasadach

– W każdej diecezji są archiwa historyczne. Są one dostępne na normalnych zasadach archiwalnych. Może prowadzić w nich prace każdy, kto prowadzi badania. Od najprostszych, czyli pisania pracy magisterskiej. Jeżeli przychodzi człowiek do archiwum, jest polecony przez swojego promotora, dostaje dostęp do archiwaliów, które się tam znajdują – podkreślił abp Polak.

 

ZOBACZ: “Jan Paweł II pozytywnie wpłynął na historię świata”. Ponad 200 profesorów broni papieża

 

Prymas Polski zaznaczył, że jedyną granicą jest tajemnica archiwalna, która zarówno w przypadku archiwów kościelnych, jak i państwowych wynosi 50 lat. – Jeżeli dzisiaj mówimy o tajemniczy archiwalnej w przypadku kardynała Karola Wojtyły, to obejmuje ona co najwyżej ostatnie 5 lat jego pobytu w Polsce. Jeżeli ktoś chciałby mieć dostęp do dokumentów wytworzonych po roku 1973, to pewnie musiałby prosić o dostęp do tych archiwów dyrektora – dodał Wojciech Polak.

 

Nie ma żadnych przeszkód, żeby dotrzeć do dokumentów archiwalnych z czasu pobytu Jana Pawła II w Polsce – ocenił Prymas Polski.

Kanonizacja Jana Pawła II. Abp Polak: Zrobiliśmy to rzetelnie

Abp Polak opisał, że w archiwum kardynała Karola Wojtyły znajduje się ponad 300 fascykułów. – Na to składa się prywatna korespondencja z ponad pięcioma tysiącami osób. Są teczki, w których znajdziecie państwo 50-60 listów – dodał Prymas Polski. – Inne źródła dokumentują działalność kardynała Karola Wojtyły w kościele powszechnym, w archidiecezji, naukową, literacką i administracyjną – stwierdził.

 

– Wszystkie te dokumenty mieliśmy w ręce, albo ks. prof. Urban, albo ja. Nie było żadnego dokumentu, którego nie dotknęliśmy w trakcie tego procesu kanonizacyjnego – zaznaczył abp Polak. – To była duża praca, którą nam było dane wykonać. Nie boję się powiedzieć, że zrobiliśmy to rzetelnie – powiedział.

 

ZOBACZ: Raport o wydalonym kardynale. “Jan Paweł II był przekonany, że mówi prawdę”

 

– Trudność nie polega na dostępności do archiwaliów, ale na ich interpretacji. To kluczowa kwestia. Nie można się dopuszczać błędu, który się nazywa ahistoryczność. Nie można do tych materiałów przykładać miary dzisiejszego państwa i dzisiejszego Kościoła – ocenił Prymas Polski.

 

Na konferencji poruszono także kwestię śmieci ks. Blachnickiego, który został otruty przez komunistyczne władze. – Państwo, w którym dział się pontyfikat krakowski Karola Wojtyły, to państwo totalitarne. To jeden z ważnych kluczy do interpretacji tamtych dokumentów. Kardynał Wojtyła był człowiekiem wrogo nastawionym do tego państwa i systemu – zwrócił uwagę abp Polak.

jkm/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment