imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Dzień Kubusia Puchatka 2022. 18 stycznia. Co to za święto i dlaczego dziś?

000EABN1DG8S8UKC-C411.jpg


Alan Alexander Milne urodził się w 1882 roku w Londynie. W latach 20. XX wieku poślubił Dorothy De Selincourt, z którą miał syna – Christophera Robina. To właśnie z nim związana jest historia powstania Kubusia Puchatka.

Wszystko zaczęło się w zoo, gdzie rodzinie Milne’ów bardzo spodobała się niedźwiedzica Winniepeg. To właśnie pluszowego misia będącego jej odwzorowaniem dostał mały Christopher. Przytulanka tak przypadła chłopcu do gustu, że praktycznie się z nią nie rozstawał. Wtedy Alan Alexander Milne postanowił stworzyć bajkę dla syna – jej bohaterami zostali Krzyś i jego przyjaciel Kubuś Puchatek (Winnie the Pooh).

Książka “Kubuś Puchatek” szybko stała się popularna nie tylko wśród młodych czytelników. Oprócz Krzysia i Misia o Bardzo Małym Rozumku w książce występują jeszcze: energiczni Królik i Tygrysek, strachliwy Prosiaczek, melancholijny Kłapouchy i opiekuńcza Kangurzyca.

Po sukcesie “Kubusia Puchatka” Milne wydał jeszcze kontynuację – “Chatka Puchatka”. Przygody Krzysia i Misia doczekały się licznych ekranizacji, a cytaty z książek bawią i rozczulają nas nieustannie. Choćby:

– Powiedz, Puchatku – rzekł wreszcie Prosiaczek – co ty mówisz, jak się budzisz z samego rana?
– Mówię: “Co też dziś będzie na śniadanie?” – odpowiedział Puchatek. – A co ty mówisz, Prosiaczku?
– Ja mówię: “Ciekaw jestem, co się dzisiaj wydarzy ciekawego”.
Puchatek skinął łebkiem w zamyśleniu.- To na jedno wychodzi – powiedział.

Albo:

Gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.

Lub:

– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

Popularność Kubusia Puchatka sprawiła, że doczekał się on swojego dnia. Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzony jest 18 stycznia, w rocznicę urodzin Alana Alexandra Milne’a.

A jakie są wasze ulubione cytaty z “Kubusia Puchatka”?

 


Source link

Leave a Comment