imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Dyrektor galerii Zachęta odwołany. Zdecydował minister kultury

1xbznvnqaa37wwfg5e245eqkiy5kna3w.jpgBartłomiej Sienkiewicz odwołał Janusza Stanisława Janowskiego z funkcji dyrektora Zachęty. Nowy szef instytucji ma zostać wyłoniony w drodze konkursu. W uzasadnieniu podanym przez resort kultury czytamy, że jednym z głównych powodów było niewywiązanie się z obowiązków statutowych.

“Po zapoznaniu się z dokumentacją instytucji oraz opiniami stowarzyszeń zawodowych i twórczych a także związków zawodowych działających w Zachęcie, 21 grudnia 2023 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał Janusza Stanisława Janowskiego z pełnionej funkcji dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki” – poinformowano na stronie MKiDN.

 

Jak dodano, “nowy dyrektor instytucji zostanie wyłoniony w drodze konkursu, a do tego czasu, obowiązki dyrektora będzie pełniła inna osoba”.

 

Przekazano, że jednym z głównych powodów decyzji “było niewywiązanie się przez dyrektora z jednego z podstawowych obowiązków statutowych – stworzenia i realizacji strategii instytucji kultury, co uniemożliwiło realizację statutowych zadań Zachęty – upowszechniania sztuki współczesnej we wszystkich jej aktualnych przejawach, traktowanej jako istotny element kultury i życia społecznego”.

Dymisja dyrektora Zachęty. Ministerstwo Kultury podało przyczyny

W komunikacie ministerstwa zaznaczono, że “odwołany dyrektor nie zrealizował programowych zobowiązań dotyczących strategii promocji artystów polskich za granicą“. Jako przykład wymieniono rezygnację z funduszy europejskich i planowanej współpracy bilateralnej z Kunstmuseum w Trondheim.

 

“Dyrektor nie dopełnił też obowiązku wnioskowania o powołanie Rady Programowej, statutowego organu Zachęty, a zaniechanie powołania komisji ekspertów znacząco obniżyło poziom merytoryczny projektów” – podkreślono.

 

ZOBACZ: Ukraiński piosenkarz obrażał Polaków. Odwołano wszystkie jego koncerty

 

Janusz Stanisław Janowski jest malarzem i doktor nauk humanistycznych. Na stanowisko dyrektora Zachęty został powołany przez ministra Piotra Glińskiego w grudniu 2021.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment