imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Brazylia. Jair Bolsonaro ma kolejny problem. Miał nękać wieloryba

j3ptgvd64taii28hr1p7c4x35grpa1on.jpg


Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ma kolejne kłopoty z prawem. Jak podały brazylijskie media, federalna policja i prokuratura rozpoczęły dochodzenie w sprawie nękania przez niego wieloryba. Kilka miesięcy temu do sieci trafiło nagranie, na którym osoba przypominająca byłego prezydenta podpływa na skuterze wodnym do zestresowanego zwierzęcia. Bolsonaro twierdzi, że jest niewinny.

Od momentu zakończenia prezydentury Jaira Bolsonaro w Brazylii nie minął jeszcze rok. Odkąd jednak polityk przekazał władzę Luizowi Inacio da Silvie na przełomie 2022 i 2023 roku nieustannie ma problemy z prawem.

W ciągu ostatnich jedenastu miesięcy został oskarżony m.in. o wspieranie próby przeprowadzenia zamachu stanu, posługiwanie się sfałszowanym certyfikatem szczepień czy przywłaszczenie klejnotów ofiarowanych przez Arabię Saudyjską.

 

ZOBACZ: Brazylia: Zwolennicy byłego prezydenta Bolsonaro przeprowadzili szturm na Kongres

Decyzją sądu federalnego z czerwca bieżącego roku były prezydent został pozbawiony możliwości pełnienia stanowisk publicznych do 2030 roku. Teraz do wszystkich jego problemów doszło także nękanie dzikich zwierząt, a konkretnie wieloryba.

Jair Bolsonaro dręczył wieloryba? Brazylijskie media pokazały nagrania

W czerwcu na czas Bożego Ciała były prezydent wybrał się do miejscowości São Sebastião znanej z tego, że u jej wybrzeży pływają często wieloryby.

Dwa miesiące później brazylijski portal “globo.com” opublikował nagranie, na którym widać jak osoba przypominająca Jaira Bolsonaro podpływa na skuterze wodnym do wieloryba. “Zachowanie zwierzęcia wskazuje niepokój lub dyskomfort” – czytamy w artykule.

 

ZOBACZ: Brazylia: Policjanci uratowali pumę z rąk przestępców

Do zdarzenia miało dojść 15 czerwca u wybrzeży São Sebastião, gdzie przebywał wtedy były prezydent.

Jair Bolsonaro dręczył wieloryba? Brazylijska prokuratura prowadzi śledztwo

W sobotę 18 listopada brazylijski dziennik “O Globo” poinformował, że krajowa prokuratura wraz z policją federalną otworzyły śledztwo przeciwko Bolsonaro w związku z rzekomym dręczeniem wieloryba.

Brazylijskie prawo uchwalone w 1987 roku zakazuje celowego nękania wielorybów żyjących w wodach należących do kraju. Dokument przedstawia również jak należy się zachować, gdy spotka się dzikie zwierzę. Jeden z punktów mówi o tym, że nie należy zbliżać się do wieloryba na mniej niż sto metrów.

 

ZOBACZ: Brazylia. Nie żyje piosenkarz ugryziony przez pająka

Jeśli prokuraturze uda się potwierdzić, że osoba widniejąca na nagraniu z 15 czerwca to faktycznie Jair Bolsonaro, byłemu prezydentowi grozi kara. W sierpniu bieżącego roku brazylijski polityk Wagner Teixeira musiał zapłacić grzywnę w wysokości około dwóch tysięcy złotych po tym, jak zbytnio zbliżył się do wieloryba.

Jair Bolsonaro odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych. Wyśmiał przedstawione mu zarzuty a śledztwo określił jako kolejna próba politycznego prześladowania jego osoby. Nie pozostając dłużny swoim rzekomym dręczycielom Bolsonaro porównał urzędującego ministra sprawiedliwości Flávio Dino do wieloryba.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment